Aç İken Tükettiğinde Neler Oluyor Öğrenelim..

Yüksek besin değeri olan bazı gıdaları zamansız tükettiğimizde faydadan çok zarar verebilirler.Sindirm sistemimizde birçok soruna neden olabilirler.Bu nedenle gıdaların tüketim zamanı çok önemlidir.İşte bu nedenle aç iken tüketmememiz gereken 10 yiyeceği sziler için anlatacağım..

1. Muz

Potasyum deposu olan muzun glisemik indexi yüksek olduğu için kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltecektir.

2.Mayalı hamur işleri

Özellikle sabagları yani güne başlarken poğaça ,açma gibi hamur işleri tüketmek mide duvarınızın tahriş olmasına ve midenizin şişmesine sebep olacaktır.

3. Asitli içecekler

Aç iken tüketeceğiniz asitli içecekler kola vs.. midenizin mukus duvarına zarar veriri ve mideye giden kan akışını yavaşlatır.Sindirim sisteminizi yavaşlatır.

4. Portakal suyu

Portakal kış aylarında vücut içinçok değerli bir besindir.Ancak diğer meyvelerden daha çok asit vardır.Güne portakal veya portakal suyu ile başlarsanız mideniz gereğinden fazla asit üretecektir ve uzun vadede reflü gibi rahatsızlıklara sebep olabilecektir.

5. Domates

Domates, aç karnına tüketildiğinde yüksek tanen asidi içermesi nedeniyle mide asidini yükseltiyor ve ülsere neden olabiliyor.

6. Salatalık

Salatalık tüm çiğ sebzeler gibi amino asit içerir ve açken yenildiğinde midede şişkinlik ve yanmaya neden olabiliyor.

 

7. Armut

Yüksek lif oranına sahip armut, boş mideye girdiğinde içerdiği saf lifler nedeniyle mide mukozasına zarar veren besinlerden biri.

8. Baharatlar 

Fazla baharatlı yiyecekleri mideniz boşken tükettiğinizde asit seviyesi çok fazla artar. Yoğun baharatlar tahrişe sebebolur mide duvarı ve mukozası zarar görür.

 

9. Şeker oranı yüksek gıdalar

Şeker oranı yüksek gıdalar, aç karnına tüketildiğinde pankreasınızdaki insülin seviyesini bir anda yükseltir. Bu da uzun vadede diyabete neden olmaktadır.

 

10. Yoğurt

İçerdiği probiyotik nedeniyle çok faydalı olan yoğurt, aç iken yenildiğinde  hidroklorik asit üretir ve bununla vücudunuzdaki yararlı bakterileri yok eder. Bu da bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Bu nedenle yoğurdu kahvaltıda yemek ya da diyetlerde ana/ara öğün olarak tüketmek yerine yardımcı besin olarak almanız sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır.

(Visited 199 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..