Akciğerleri Kalkan Gibi Koruyan Besinler

Merhaba canım arkadaşlarım ,Koronaya karşı akciğerlere kalkan olan müthiş besinlerden konuşalım bugün
Akciğerleri hedef alan korona virüsü, toplumsal hayatta çok büyük değişiklikler yaratmaya devam ediyor. Uzmanların önerilerine kulak kesilelim ve çok dikkatli olalım,ciğerleri hedef alan virüsten korunmak için bazı besinlerin daha fazla tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar bu ürünler hakkında bilgilerde veriyor,işte onlardan derlediklerim ,birlikte öğrenelim mi?

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlar mutlaka beslenme listemizde bulunmalıdır. Karbonhidrat içeriği yüksek besinlerin fazla tüketimi vücutta karbondioksit miktarını arttırarak akciğere daha fazla yük getirir ve solunum güçlüklerine neden olur.Karbonhidrat tüketiminde ölçülü olmak çok önemlidir.
ŞEKERLİ YİYECEKLER
Pilav, makarna, börek, ekmek, kek, poğaça gibi nişastalı ve unlu besinler ile şeker ve şekerli yiyecekleri çok da severiz ama canım arkadaşlarım  bu besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Günlük enerjinin yağdan gelen oranı herzaman yüzde 30-45 aealığında olmalıdır. Doymuş yağlardan ise mutlaka kaçınılmalıdır.
KEMİK MİNAREL YOĞUNLUKLARI DÜŞMESİN
Diyafram kaslarını güçlü tutmak için mutlaka Magnezyum ve kalsiyum mineralleri almalıyız  Akciğer hastalığı olan kişilerde kemik mineral yoğunluğu düşme eğiliminde olması daha dikjatli olmata yöneltiyor bizleride
VİTAMİNLER HEKİM KONTROLÜNDE ALINMALIDIR
Vitaminleri dılardan almak kolay gelebilir bizlere fakat doktor kontrolü olmadan asla bunu yapmamalıyız Vücudumuzda eksik olan vitaminleri yerine koymak için kalsiyum, fosfor ve magnezyumdan zengin süt ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tahılllar gibi besinler tüketilmelidir. Gerekirse D ve K vitamini takviyelerini hekimimize sorarak  almalıyız.

A vitamini akciğerlerdeki epitel dokunun sağlıklı kalmasını sağlar ve enfeksiyon hastalıklarının önlenmesini ve tedavisinde büyük rol oynar.
A vitamini, hayvansal kaynaklı yiyeceklerden karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı ve yumurtada bulunur.bu besinleri mutlaka almaya özen göstermeliyiz

Solunum yolları enfeksiyonlarına bağışıklık kazandıran çinko; yağsız ette, istiridyede, yoğurtta, kabak çekirdeği, susam, yulaf, ceviz, nohut, mercimek ve tam tahıllı ürünlerde yeteri miktarsa vardır ,bu bilgiyide mutlaka öğrenelim.

SARIMSAK, ZENCEFİL, ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ MÜTHİŞ ETKİSİ

Antioksidan özelliklerini çok iyi bildiğimiz  yanı sıra akciğer sağlığına iyi gelen sarımsak, zencefil, zerdeçal, üzüm çekirdeği, kekik, keçiboynuzu, siyah havuç, öksürük otu, tere beslenmenize mutlaka olması gereken besinlerdir.
Avokado içeriğindeki fligram maddesi ve A, C, E, B1, B2 ve magnezyumdan zengin olması ile akciğer sağlığına çok iyi gelen besinlerdendir.Kahvaltılarınuza katmalısınız.

Brokoli filizleri sülfüronan bileşeni yönünden çok zengindir.

Sülfüronan; solunum sistemine destek bileşkendir,aynı zamanda çok da kuvvetli bir anti inflamatuardır.

Kilomuzda Akciğer ve Kalp içinde çok önemlidir.
Kişiler ideal ağırlıkta olmalı ve bu ağırlığını korumalıyı bilmelidirler..

Fazla kilo, kalp için fazladan yük demektir.
Bu da akciğerin daha fazla oksijen harcamasına yol açar. Fazla kilo diyaframın oluşturduğu fazla yağlar dan dolayı akciğerlerin genişlemesini engeller,buda solunum sıkıntısı yaratır…

Sağlıklı ve Mutlu Olun

(Visited 217 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..