Alerji nedir, neden olur?

Merhaba canım arkadaşlarım baharı geride bıraktık ama yaza birtürlü geçemediğimiz hala baharı yaşamaya çalıştığımız şu günlerde havalar birçoğumuza bahar alerjisinide getirdi ve bir çok kişi tarafından da merakla nedir bu bahar alerjisi nasıl ortaya çıkıyor bahar alerjisinin belirtileri nelerdir sorularının cevapları araştırılmaya başlandı.

İşte bu merak edilen Bahar alerjisi neden olur sorularının tüm detaylarını birlikte öğreneceğiz.

21 Mart’la birlikte ilk bahar resmen başlıyor biliyorsunuz canım arkadaşlarım. Bu başlangıçla Cemre havaya,suya  derken toprağa düşerek dünyamızı ısıtmaya başlar ve doğa canlanır. Doğanın canlanması ile polenler de uçuşmaya başlayacaktır. İşte bu polenler birçok kişiye alerjik reaksiyonlar yaşatmaktadır.

BAHAR ALERJİSİ NEDİR?

İlkbaharın doğanın canlandığının göstergesi olan polenlerin havaya yayılmasıyla, havada uçuşmasıyla birlikte burunda kaşınma, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma, sık öksürük, nefes sıkışması gibi alerjik nezle, göz alerjisi ve astım hastalığının belirtilerinin görülmesine bahar alerjisi denir.

Bahar aylarında polenler aslında alerjimizin olup olmadığını anlamamız için bir test gibidir. Kızılağaç, Fındık ağacı, Huş ağacı tarafından polen üretmektedir. Bunlara çimen türleri, çayırlar, meyve bahçeleri , küf mantarları polenin yarattığı rahatsızlıklara benzer sorunlar oluştururlar.

Polenler solunum yollarımıza nefes yoluyla yerleşir. Bazen cilt, saç ve gözlere de yerleşebilmektedir. Alerjik yapıya sahip kişilerde bu durum oluştuğunda bağışıklık sistemi harekete geçer ve iltihaplanma tepkisi görülür. Vücut polenlerdeki proteinlere tepki göstererek hapşırmaya, burun akıntısına, kaşıntıya neden olan histamin ve iltihap yaratan maddeler salgılamaya başlar. Bunun sonucunda ise ortaya alerjik rinit, bronşlarda alerjik astım, alerjik konjuktivit ortaya çıkar.

Alerjik durumlar genellikle 5-40 yaş gurubu arasında daha çok görülmektedir. Bu tarz rahatsızlıklar yaşayan kişilerin alerjileri var demektir ve bir an önce tedaviye başlamaları sağlıklarını korumak adına çok önemlidir.

Sağlıklı Mutlu Olun..

(Visited 29 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..