Ayran Hakkında Bilmediklerimiz..

Lezzetiyle olduğu kadar sağlığımıza olan faydaları ile çok eski tarihlerden beri tüketilmekte olan yoğurdun sulandırılması ile elde edilen ayranın besin içerikleri ve bilmeniz gereken özellikleri.. Ayrıca ayranın sağlığımıza faydaları..

Evet canım arkadaşlarım bugün konumuz Ayran; İnsan sağlığına faydası modern tıp tarafından kabul görmüş çok eski tarihlerden itibaren topluluklar tarafından benimsenmiş bir içecektir. Ayranın içeriğinde A vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. Ayrıca B6 vitamini ve B12 vitamini açısından da zengindir. Bunların dışında ; kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, manganez, selenyum,  başta olmak üzere birçok temel mineraller içermektedir. Ve bu mineraller organların sağlıklı bir şekilde çalışmaları için hayati önem taşırlar.

Ayranın Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına birçok faydası olan ayranın doyurucu özelliği de vardır. İçeriğindeki yüksek değerdeki  vitamin, mineral ve bileşenler sindirim sistemi olmak üzere kemik sağlığına, kan basıncının düzenlenmesine, kolesterole verdiği destek ile sağlığımızın korunmasına katkıda bulunur.

Zayıflama sürecinde olan canım arkadaşlarım sizler için hazırladığım ayranlı detoks videomu mutlaka izleyin ve uygulayın.

Ayran İçerek Zayıflayabilirsiniz/Göbek Eriten Ayran Detoksu

Canım arkadaşlarım Ayranın Faydalarını sıralayalım ..

  • Ayran Kilo Vermeye Yardımcıdır: Ayran zayıflama sürecinde olan kişilerin tükettiği en temel besinlerden olabilir. Çünkü ayranın uzun süre açlık hissini bastırması ve tok tutmasıdiyet sürecinde ki açlık sonucu meydana gelebilecek vitamin ve mineral eksiklerini giderir.
  • Ayran Harareti Giderir: Özellikle yaz aylarının sıcaklarında oluşan harareti giderir. Başta sindirim sistemi olmak üzere bütün vücutta sıcaklığın dengeler. Yaz aylarında bolca tüketilir.
    Ayran şişkinlik ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcıdır. Ağır yemeklerden sonra ayran içilmesi hazmın kolaylaştırır ve gaz sorunlarını ortadan kaldır.
  • Ayran Kalsiyum İhtiyacını Giderir: Süt ürünleri kalsiyum açısından çok zengindir. Kalsiyum kemik ve iskelet sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Düzenli olarak ayran tüketimi kemik sağlığının korunmasında çok etkili olacaktır.
  • Vitamin Deposu Ayran: Ayranda yüksek değerde B kompleksi, vitaminleri , D vitamini özellikle anemi hastalığına yakalanma riskini azaltabilir.
  • Riboflavin İçeren Ayran: Ayran içeriğindeki riboflavin sayesinde hormonlarının salgılanması ve sindirime yardımcı olan gıdaların enerjiye dönüşmesini sağlamaktadır. Antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığına katkıda bulunur.
  • Ayran Kan Basıncını Azaltır: Kolestrolün sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlayan ayran kan basıncının düşmesinide sağladığı uzmanlarca ispatlanmıştır.
  • Midede Asit Seviyesini Kontrol Eder: Ayran midede oluşan asit seviyesini düzenler. Mide duvarlarının yumuşamasını ve rahatlamasını sağlar.
  • Kabızlığı Giderir:Ayranın sindirim sistemi dostudur çünkü ayranın sulu bir içecek olması bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar ve kabızlık sorununun giderilmesinde çok etkili olur.

Sağlıklı ve Mutlu Olun

(Visited 50 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..