Bağırsak Dostu Gıdalar

Kabızlık sorunu olanlar canım arkadaşlarım  bu sorun sizin gibi birçok insanın ortak sorunu.

Kabızlığı dışkı sıklığının azalması,dışkılama da zorlanma,kişilerde tıkanmışlık hissi,şişkinlik yaşaması olarak anlatabiliriz bu sıkıntılı durumu.

Bu sorunlar gerçekten çok zorlayıcı ve rahatsız edicidir.Kabızlığa iyi gelen bağırsak dostu olan, sindirim sistemini rahatlatan besinlerden bahsedelim canım arkadaşlarım.

KURU ERİK

Kuru meyveler kabızlık için çok etkilidir özellikle kuru erik çok eskilerden beri kabızlığı  tedavi etmek için kullanılır.

Kuru eriğin lifli bir meyvedir ve bu sayede dışkıda bulunan su miktarını yükselterek dışkılamayı sıvışlaştırarak daha da  kolaylaştırır.

ARMUT

Lif içeriğinden oldukça zengin olan 1 orta boy armut ortalama 6 gram kadar lif içerir. Yüksek lif içeriği ile bağırsak dostudur. Armutlar ayrıca fruktoz ve sorbitol içeriği ile bağırsak hareketini artırır, bağırsaklara su çekerek dışkılamayı kolaylaştırmaktadır.

ENGİNAR

Enginar bağırsakta faydalı bakterilerin artmasına yardımcı olan prebiyotik etkiye sahip besinlerden biridir. Enginar tüketimi ile lif alanlar bağırsaklarında faydalı bakteri sayısıda yükselmektedir.. Dolayısıyla bağırsaktaki zararlı bakteriler de önemli miktarda azalmaktadır..

KETEN TOHUMU

Keten tohumu da sindirimi kolaylaştırıcı ve kabızlığı azaltıcı etkileri çok yüksek bir vesindir . 1 yemek kaşığı yaklaşık 10 gram keten tohumu 2.8 gr kadar lif içerir.

Hem çözünür hem de çözünmez diyet lifi bağırsak geçiş süresini kısaltır, dışkı sıklığını ve dışkı ağırlığını artırabilmektedir..

Keten tohumunu kabızlığı gidermek için kullanmak istiyorsak arkadaşlarım  öğüterek tüketmekteliyiz

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 644 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..