Bağırsak Temizliğinde Önemli Besinler

Merhaba canım arkadaşlarım vücudumuzun beyni olan bağırsaklarımız ne kadar temiz olursa ,toksik maddelerim bağırsak yüzeyinden emilmesini engellemiş oluruz.Besin tercihlerimiz doğru yaparak da bağırsak yüzeyini destekleyerek ,iyi bakterilerin sayısını artırırız böylece yararlı maddelerin emilimini hızlandırabiliriz.Bağırsak temizliğinde doğru besin tercihlerimiz neler olabilir,işte bağırsak temizlemeye yardımcı o besinler..

Düzenli saatlerde yemek yemek,gün içerisinde meyve,sebze ve tahıllar tüketmek,iyi çiğneyerek yutmak,düzenli probiyotik içeren gıdalar kefir,yoğurt,tarhana yemek ve yeterince su içmek çok önemlidir.

Bağırsak temizliğinin en doğal yolu ünde 8 bardak yani 2 litre su tüketimidir.Özellikle sabahları aç iken içilen bir bardak su bağırsak yüzeyini temizler ve sizi güne hazırlar.

Lif yönünden zengin olan kuru meyveler kuru kayısı,kuru erik ve kuru incir ayrıca hurma bağırsak yüzeyinde kayganlık yaratır ve temizlik aşamasında çok etkilidir.

Buğday,nohut,mercimek ve bulgur gibi lif içeriği yüksek kurubaklagiller de bağırsak temizliğinde ilk sıralarda yer alırlar.

Dengeli posa alımını sağlayan sofralarımızın vazgeçilmezi olan salatalar bağırsak hareketlerini artırır.Ayrıca karabiber,kimyon,zerdeçal,biberiye ve kırmızı pul biberde bağırsakların çalışma hızını artıran baharatlardır.

Rezene çayı bağırsaklarımızın temizliğinde ve oluşan şişkinliğin giderilmesinde en etkili çaydır.

Vücudumuzdaki fazla suyu atmaya yarayan sebzelerin basında maydanoz elir.Tüm yeşil yapraklı sebzeler lif kaynağıdırlar.ve ilf içerikleride oldukça yüksektir

Bağırsak florasını düzenleyen ve tuvalete çıkma sıklığını artıran Keten tohumunu ve çörek otunuda mutfağımızdan eksik etmeyelim.

Hepsinden en önemliside canım arkadaşlarım yeterince hareket edebilmek ve gün içerisinde en az 20 ile 30dakika arasında yürüyüşler bağırsak hareketliliğimize çok büyük katkı sağlar.

(Visited 355 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..