Bağışıklık Sistemimizi Güçlü Tutmak İçin Bunları Bol Bol Yiyin..

Merhabalar canım arkadaşlarım havalar soğudukça enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskimiz oldukça artıyor. Biliyorsunuz zaten baş etmeye çalıştığımız covid-19 virüsü de var .Hal böyle olunca bize daha çok kendimizi korumak bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmak düşüyor.

Hayatımızı bile tehdit edebilecek şiddette seyredebilen bu enfeksiyonlardan korunmak için almamız gereken önlemlerin en başında bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak olmalıdır.

Bağışıklık tepkisinin güçlü olması için bu tepkilerin birçok mikro besinin varlığına bağlı olduğunu açıklayan uzmanlar “Çinko, selenyum, demir, bakır, folik asit ve A, B6, C, D ile E vitaminleri, sağlıklı hücreleri korumak için bir antioksidan olarak çalışarak, bağışıklık hücrelerinin büyümesini ve aktivitesini destekleyerek ve antikor üreterek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyorlar. Bu kadar vücudumuza destek olan bu vitaminlerin eksikliği ise sağlığımızı olumsuz olarak etkilemektedir.

Bağışıklık hücrelerimiz başta olmak üzere tüm hücrelerin sağlığı için  çeşitli ve yeterince besin tüketmek çok önemli. Bilmemiz gereken ise bazı besinler varki içerdikleri zengin vitaminler ve mineraller ile kilit role sahipler. Haydi canım arkadaşlarım bakalım mı bu besinlere..

Portakal
Portakalın içerdiği C vitamininin bağışıklık sistemimizin gelişmesine yardımcıdır, enfeksiyonlarla savaşmada önemli bir rol üstlenen beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmaktadır.Vücudumuz Cvitamini üretmediği ve depolamadığı  için düzenli olarak bu vitamini içeren besinlerden tüketmeliyiz.

Kırmızı dolmalık biber
Salatası, turşusu, közlemesi ve dolmasıyla sofralarımızda sevilen bir besin kaynağı, kırmızı dolmalık biber, portakaldan neredeyse 2 kat daha fazla C vitamini içeriyor.Ayrıca beta karoten kaynağı.Sofranızdan eksik etmeyin canım arkadaşlarım.

Kivi
Kivi birçok temel besin kaynağı yönünden çok zengin bir meyve, içeriğinde folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini bulunmaktadır. Özellikle de C vitamini içeriği çok dikkat çekmektedir çünkü Portakal ve limonla kıyaslandığında, bu meyvelerden 2 kat daha fazla C vitaminine sahip.

Brokoli
Antioksidan özelliğine de sahip olan Brokoli A, C ve E vitaminlerinden yana da çok zengin, tabağınıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biri. Brokoliyi az pişirirseniz besin değeriniz kaybettirmemiş olursunuz.

Sarımsak

İçeriğindeki allisin ve yüksek konsantrasyonlarda kükürt içermesi Sarımsağa güçlü bir bağışıklık artıcı özellik sağlıyor. Sarımsak takviyesi ile bağışıklığınızı en üst seviyede koruyabilirsiniz.

Ispanak
Ispanak C vitamini, antioksidanlar ve beta karotenden içeriği ile çok zengin bir sebze. Bağışıklıklığın korunmasında çok önemli olan bu içerikler nedeniyle ıspanağı sofranızdan eksik etmeyin

Yoğurt
Yoğurt, içeriğinde hem bakteriyel hem de bakteriyel olmayan unsurlar barındırmaktadır. Bakteriyel bölümünde probiyotikler ile bağışıklığımızı destekler. Yoğurt harika bir D vitamini kaynağıdır.

Badem
Günlük olarak yaklaşık yarım fincan badem tüketerek 15 mg E vitamini gereksiniminizi karşılayabilirsiniz.Badem güçlü bir antioksidandır.

Ay çekirdeği
Bapışıklık sistemini destekleyen en önemli besinlerden olan Ayçekirdeği içeriğinde Fosfor, magnezyum, B6, selenyum ve E vitaminleri gibi maddelerden zengindir.Sağlıkğımız için günde 2 yemek kaşığı ay çekirdeği tüketmek çok faydalıdır.

Tavuk
Hasta olduğumuzda çoğumuzun aklına ilk olarak tavuk suyu çorbası geliyor. “Tavuk suyu çorbası bu unvanını bolca içerdiği B6 vitamininden alıyor” . Yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu sağlamaktadır.

Yeşil çay
Yeşil ve siyah çaylar, bir tür antioksidan olan flavonoidlerden içermektedirler aynı zamanda Yeşil çay kateşinler de içeriyor. Kateşinler bağışıklık fonksiyonunu geliştiriyor,Yeşil çayda bulunan çay kateşinlerinin grip ve bazı soğuk virüslerinin çoğalmasını önleyebileceğini ve bağışıklığı artırabileceğini göstermiştir.

Zencefil
Zencefil içeriğindeki mangan ile vücuttaki iltihabı azaltarak, mide bulantısını gidermektedir ve kronik ağrıyı azaltır.. Antienflamatuar  ve B6 içermesi ile  bağışıklığı desteklemektedir.

Zerdeçal

Hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde  bir anti-enflamatuar olarak kullanılmaktadır. Zerdeçala kendine özgü rengini veren curcumin, egzersizlere bağlı kas hasarını azaltmaya da yardımcı olabiliyor. Zerdeçal içerdiği curcumin ile bağışıklık güçlendiricidir.

Sağlıklı Ve Mutlu Olun.

(Visited 100 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..