Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirirsiniz?

Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirirsiniz?

Bağışıklık, bizi her şeyden, kirleticilerden, alerjenlerden, toksinlerden, kimyasallardan, ağır metallerden, bakterilerden, virüslerden, mantarlardan, parazitlerden ve hatta genetik bir mutasyondan koruyan vücudumuzdaki ilk ve son savunma hattımızdır. Güçlü bağışıklık, hastalıkları, enfeksiyonları veya hastalıkları önlemek ve yönetmek için ihtiyacınız olan hemen hemen her şeydir.

Bağışıklık sistemi en kısa tanımıyla vücudunuzun savunma sistemidir. Bağışıklık sisteminiz, sizi hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı korumak için olağanüstü bir iş çıkarır. Buna rağmen bazen başarısız olur ve mikrop vücudunuzu istila ederek hastalanmanıza neden olur.
Peki bu sürece müdahale etmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek mümkün mü?

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Genel sağlık kurallarına uymak, bağışıklık sisteminizi güçlü ve sağlıklı tutmak için atabileceğiniz en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılardan korunduğunda daha iyi çalışır. İyi çalışan bağışıklık sistemi içim şu adımları uygulayabilirsiniz.

Sigaradan uzak durun.
Meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme şekli uygulayın.
Düzenli egzersiz alışkanlığı edinin.
Kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutun.
Alkol kullanıyorsanız, tüketiminizi sınırlandırın.
Uyku kalitenizi ve süresini iyileştirin.
Ellerinizi sık sık yıkayın ve hijyen kurallarına uyun.
Stresi en aza indirmeye çalışın.
Bağışıklığı Arttırmak !
Bağışıklığı arttırmak, çok sık kullanılan bir ifade olmasına rağmen bilimsel olarak çok anlamlı değildir. Çünkü bağışıklık sisteminizde bulunan hücreleri arttırmak ya da güçlendirmeye çalışmak oldukça karmaşıktır. Bağışıklık sisteminde, çok farklı mikroplara, pek çok şekilde yanıt veren çok sayıda farklı hücre türü vardır. Peki bu durumda hangi hücrelerin sayısını arttıracaksınız? Henüz bilim insanları da bu sorunun cevabını tam olarak bilmiyorlar.

Bilinen şey, vücudun sürekli olarak bağışıklık hücreleri ürettiğidir. Muhtemelen vücudunuz kullanabileceğinden çok daha fazla lenfosit üretiyor. Ekstra hücreler apoptoz adı verilen doğal bir hücre ölümü sürecinden geçerler. Bazıları hiçbir eylemde bulunmadan, bazıları da mikroplara karşı kazanılan bir savaş sonrası bu süreci tamamlar. Bağışıklık sisteminin en iyi düzeyde çalışması için hangi hücrelerden ne kadar bulunması gerektiği hala tam olarak bilinmemektedir.

sağlıklı ve mutlu olun

(Visited 25 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..