Baharatlı Yiyeceklerin Vücudumuza Faydaları

Merhaba canım arkadaşlarım  ,mutfak kültürümüzde olan yemeklerimizde baharat kullanmayı severiz. Fakat herkes baharatlı yemek yemekten hoşlanmayabilir, sizler yemeğinizi küçük baharatlarla süslemeyi seviyorsanız, şanslısınız. Baharatlı yiyeceklerin yararlarından faydalanabileceksiniz demektir, baharatlar daha hızlı metabolizma, daha iyi kalp sağlığı, kanserden ölüm riskini azaltma ve hatta daha uzun yaşam gibi birçok sağlık yararı sunar.

Hep beraber baharatlı yiyeceklerin faydaları ve baharatlı yiyecekleri tüketmenin vücudumuza sağladıkları.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR.

Baharatlı yiyecekler, metabolizma hızlandırır ,kalp atış hızınızı artırarak ve vücutta ısı üreterek daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Metabolizmanız ne kadar hızlı olursa o kadar çok kalori yakarız ve kilo almadan daha çok yiyecek tüketebilirsiniz.

KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Kalp sağlığını iyileştirebilen baharatlı yiyecekler dolaşımı artırarak ve kan basıncını düşürürerek kan damarlarını genişleterek bileşiklerin salınımını sağlar. Kalp hastalıkları için risk olan iltihaplanmayı önler.

BAĞIRSAKTAKİ İLTİHABI AZALTIR

Birçok insan baharatlı kan akışını artırabileceğini ve ülser oluşumuna karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor.  Baharatlı yiyecekler antioksidan görevi görerek, iltihaplanmayı azaltır ve enfeksiyona yol açabilecek zararlı bakterilerle savaşarak sindirime yardımcı olur.

AĞRIYI AZALTABİLİR

Baharatlı yiyecekler yemeklerinizi lezzetlendirmekle kalmaz, aynı zamanda baharatlı gıdalardan elde edilen losyonlar topikal uygulaması ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olurlar.Sinirlere gelen uyarıları engelleyerek ağrı hissini azaltmaya yardımcı olmaktadır .

Canım arkadaşlarım baharatlı yiyeceklerin sağlığımıza birçok yararı vardırancak bu tyararlar hekes için geçerli olmayabilir.Reflü hastalığı olanların semptomlarını tetikleyebilir. Ayrıca acı biberler gözünüzü yada yüzünüzü yakabilir.

Ve baharatlı yiyeceklere alışkın değilseniz küçük miktarlarda yiyerek başlayabilirsiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Olun

 

(Visited 55 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..