Bal Mucize midir? Faydaları Nedir?

Kovanların çalışkan işçisi Arılar tarafından üretilen bal yüzyıllardır birçok özelliği ile sağlıklı mücizevi bir besindir.Kimi zaman süzülmüş kimi zaman petek haliyle mutfaklarımızda yerini alır.

Faydaları saymakla bitmeyen balın kullanımında dikkatli olunması da gerekebilmektedir.

Arılar bitkilerin içinde bulunan nektar isimli şeker içeriği yüksek olan maddeyi toplayarak sirkülasyon şeklinde tüketilmesi ve sindirilmesi sonucunda bal üretimi yaparlar.Balın rengi, kokusu ve tadı, nektarının türüne göre farklılık gösterir.

Balın kalorisine bakalım,1 yemek kaşığı kadar bal (20 gram) 64 kalori, 17 gram şeker içerir. Bu şeker türleri fruktoz, glikoz, maltoz ve sukroz dur.

Balın faydaları toplanılan nektarlardaki bioaktif bileşenler sayesindedir,rengi kou olan bal sağlık için daha faydalıdır.ve antioksidan özelliği daha yüksektir.Antioksidanlar, kalp krizi, inme ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde oldukça etkilidir.

Diyabetik olanlar için şekerden daha az zararlıdır,fakat doktor kontrolunde kullanmalıdırlar.
Kötü kolesterolün azalmasını sağlarken, iyi kolesterol olan HDL’nin yükselmesini sağlar.

Kalp sağlını destekler,bal içeriğindeki antioksidanlar kalbe giden atardamarları korur ,kan akışını düzenler,pıhtılaşmayı önler.

Balın kalbi oksidatif stresten koruduğu bilinmektedir.Cilt yaralarının iyileşmesini sağlar.

Balın cilt üzerindeki bu iyileştirici etkileri antibakteriyel ve antiinflamatuvar etkileri sayesinde gerçekleşmektedir. Yaranın çevresindeki dokuları besleyerek iyileştirir.

Bu sebeple internette bal maskesinin faydaları gibi içerikleri çok görmektesiniz.

Balın öksürükleri yumuşatma etkisi olabileceğine dair çalışmalar vardır. Hatta bu çalışmalar balın öksürük ilaçlarından daha etkili olduğu belirtilmekte.

Bal lezzetli bir besindir ve dolayısıyla birçok sağlıklı tarifte şeker alternatifi olarak kullanılmaktadır.Fakat dikkat etmeliyiz bazen bal çeşitli şuruplarla zenginleştirilmeye çalışılarak doğası bozulur ,o yüzden güvenilir bir üreticiden satın almalısınız.

Çok faydalı özellikleri olsa da yüksek miktarlarda tüketilmemelidir

Sağlıklı ve Mutlu Olun..

(Visited 73 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..