Bel Çevresi Neden Yağlanır?

Merhaba canım arkadaşlarım bel çevremizdeki yoğunlaşan yağların görünümümüzü etkilerken sağlığımızı da tehdit etmektedir. Bel çevresindeki yağlanmalar genetik olarak , erkek tipi yağlanmalar olarak dikkat çeker.

Bu bölgede ki yağlanma; metobilik sendrom yani kalp krizi, felç ve şeker hastalığı riskini artıran bazı risk faktörlerinin bir arada bulunduğu tehlikeli bir tablodur.

dislipidemi, kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri akla getirmektedir. Bel çevresindeki yağlanmanın sebepleri Genetik faktörler, yaş, beslenme ve egzersiz alışkanlıkları oluşturur.

ERKEKLERDE bel bölgesi yağlanması, özellikle 30-50 yaş aralığında çok sık rastlanan bir durumdur. Hatta erkekler bel bölgesindeki yağlanma sıralamasında kadınların önünde yer

BELİMİZİN ÇEVRESİ NEDEN YAĞLANIR ?

KADINLARDA yağ oranı zaten yapısal olarak  yüksektir.

Bel çevresindeki yağlanma maalesef yerleştikten sonra giderilmesi en zor bölgesel yağlanma alanlarıdır. Canım arkadaşlarım moda diye giydiğimiz o düşük belli pantolonlar, düzensiz beslenmemiz nedeniyle bu yağlardan kurtulmak iyice güçleşmektedir.

Menopoz dönemi de yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı bir dönemdir. Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma, fazla alkol tüketimi de bel çevresi yağlanmasını arttırır.

Kronik stres bel çevresinde yağlanmanın en önemli nedenlerindendir. Bu da yine kadınlardan daha sık görülen bir problemdir. Bu sebepten kadınlar bel çevresi ve göbek yağlarından çeşitli cerrahi ya da cerrahi olmayan müdahalelerle kurtulmayı pratik ve sonuç alıcı bulurlar.

PEKİ Bu Bel Çevresi Yağlanmasından NASIL kurtulabiliriz?

Önce beslenme düzenimize çok dikkat etmeliyiz, Stresli bir yaşamımız varsa bunu kronikleşmesini önlemeliyiz. Hareketsiz bir yaşamdan uzak durmalıyız. Doğal ürünlerle kürler uygulamalıyız. Mutlaka bel çevremizi bu yağlanmadan kurtaracak egzersizleri düzenli olarak yapmalıyız.

Yüksek yağ içeren Fast food yiyecekler kilo alımına ve özellikle bel çevresinde yağlanmayı artırmaktadır. Kesinlikle uzak durmalısınız.
Günlük alınan kaloriyi azaltarak ve rutin egzersizlere devam ederek bel çevresindeki yağlanmadan kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı ve Mutlu olun.

(Visited 171 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..