Besinlerin Orac Kapasitesine Göre Beslenme Etkileri

Hiç bir gıda tek başına vücudumuzun besin ihtiyacını karşılayamaz,bu nedenle günlük beslenmemizde çeşitlilik sağlamak,sağlıklı beslenmek için temeldir.Vücudumuzun direncini artırmak için hergün ana besin gurubunda bulunan et,süt,ekmek,sebzeler,meyveler tüketmek gereklidir.Bu besinler içerisinde antioksidan kapasitesi yüksek besinler tüketmek çok önemlidir.

Orac Kapasitesine Göre Beslenme

Orac vücudumuzda bulunan serbest radikallerin yok edilmesinde etkili besinler için bir ölçektir. Bu değerin yüksek olması besinin çok daha fazla antioksidan olduğunu gösterir.

Genel olarak tüm sebze ve meyveler ,mineraller ve vitaminler açısından zengindir ve antioksidan kapasitesi en yüksek olan besin guruplarıdır.İçeriklerinde A,E,C veB vitaminleri ,kalsiyum,demir,magnezyum ve lif açısından yüksek antioksidan özellikler gösterirler.Antioksidan içeriği yüksek besinler arasında barbunyayı, taze yaban mersinini, kuru eriği, fasulyeyi, havucu, kabağı, domatesi, lahanayı, böğürtleni, brokoliyi, domatesi, sarımsağı, kırmızı üzümü, çayı, biberi, tahılları ve narı sayabiliriz.

Hastalıklara karşı direncin oluşmasında sebze ve meyveler etkin rol oynarlar.Beslenmemizde dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta beslenmede çeşitlilik yaratmak kırmızı,yeşil,turuncu,sarı,mor beyaz ve pembe renklerde beslenebilmektir.Bunu nasıl yapacağız der gibi durdunuz sankii..

Sabah kahvaltınızda peynir,yumurta gibi proteinlere ilave edebileceğiniz yeşil sebzeler,kırmızı domatesler,mor lahanalar gibi antioksidanı yüksek besinleri tüketerek başlayabilirsiniz.

Gün içinde ara öğünlerde elma ve armut gibi taze meyveler ya da siyah çekirdekli üzüm, yaban mersini, goji berry gibi kuru meyvelerin yanısıra badem, fındık veya ceviz tüketebilirseniz eğer, vücudunuz daha zinde olur, serbest radikallerin oluşumu önemli ölçüde azalır. Haftada 2-3 kez ızgara balık, haftada iki kez kuru fasulye, nohut, mercimek, maş fasulyesi veya barbunya gibi bitkisel protein kaynağı olan kuru baklagillerin tüketilmesi de antioksidan etkiyi arttırmada önemlidir.

Ayrıca vücut direncini artırmak için C vitamini kaynağı olan kuşburnu, hibiskus, ekinezya, okaliptüs, adaçayı, nane limon, ıhlamur, zencefil, meyan kökü, papatya, karanfil ve çuha çiçeği kökü gibi bitki çaylarını kaynatarak tek tek ya da doğru oranlarda karıştırarak çayını hazırlayıp içebilirsiniz.

Vücut direnciniz artıracak,yağ yakını hızlandıracak bitkisel kürlerimi öğrenmek detaylı anlatımları ile hazırladığım videolarımı izlemek için youtube kanalıma beklerim sizleri.

Google’da youtube/seherakgül yazdıgınızda kolayca bulabilirsiniz..

 

(Visited 123 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..