Beslenmenize eklemelisiniz muhteşem probiyotik gıdalar

Merhaba canım arkadaşlarım probiyotik gıdalar vücudumuzda bağışıklık sisteminizi güçlendirmesinden , sindirim sisteminizi düzenlemesine kadar birçok faydaları var. Bu açıdan probiyotik içeren gıdaları tüketmeniz önemlidir.

Probiyotik nedir? 

Vücut tarafından kullanılan canlı mikroorganizmalara probiyotik denir. Bunların içerisinde  bakteriler ve maya türleri yer alır. Probiyotikler vücut tarafından çok farklı mekanizmalarda kullanılabiliyorlar, bunların içerisinde en önemlisi bağırsaklardaki dengenin sağlanması. Çünkü bağırsaklarımızda iyi ve kötü diyebileceğimiz iki grup bakteri ya da iki grup mikroorganizma türü var. Bu iyi ve kötü grup arasındaki denge ve dengesizlik vücuttaki birtakım mekanizmaların olumlu yada olumsuz çalışmasını etkileyebiliyor.

Mutlaka beslenme düzeninize ekleyebileceğiniz 4 probiyotik gıdadan bahsedelim..

Yoğurt

Yoğurt en faydalı probiyotik gıdaların en başında gelir ve günlük hayatta en sık tüketilen gıdaların başında gelir. Sütün fermante edilmesiyle elde edilen yoğurt satın alırken özellikle etiketine bakmalısınız canım arkadaşlarım. gerekir.  Yoğurt vücudunuza probiyotik faydalar sunmasının yanı sıra protein, mineral ve vitamin katkısı da sunar.

 

 

 

 

Kefir

Çok faydalı bir diğer probiyotik gıda ise kefirdir. Keçi sütü ve kefir tanelerinden fermante edilen kefir, antioksidan içerir.

Bunun yanı sıra laktobasil ve bifidobakteriler de barındırır.

Kefiri evinizde de yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Elma Sirkesi

En çok bilinen ve kullanılan elma sirkesi probiyotikleden bir başkasıdır. Meyve ve sebze temizliğinde de kullanılan elma sirkesi vitamin ve açısından zengin olması fiyatını hiç etkilememiş canım arkadaşlarım oldukça ucuza satın alabilirisiniz.

Midenizde önemli sorununuz yoksa her sabah bir kaşık içebilirsiniz. Salatalarınıza karıştırarak elma sirkesinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

(Visited 102 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..