Beyin Dostu 5 Besine Mutlaka Tabağınızda Yer Açın

Yeterli ve dengeli beslenme tabağınızda beyin dostu olabilecek bu 5 besine yer açın!

Merhabalar canım arkadaşlarım yaşam boyu yeterli ve dengeli beslenme ile bilişsel işlevleri destekleyerek sağlıklı bir yaşlılığa ulaşabiliriz. Peki bu sağlıklı bilişsel işlevselliği destekleyen besinler hangileridir.

 

1. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Çok Önemli antioksidan kaynağı olan beyin sağlığında önemli destekleyici olan yeşil yapraklı sebzeler.Kara lahana, ıspanak, semizotu, brokoli, maydanoz, dere otu, nane, roka, yeşil soğan gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, K vitamini, lutein, folat, β-karoten, bitkisel kaynaklı omega 3 yağ asitleri antioksidan zengindirler.

2. Yağlı Balıklar

Omega 3 yağ asitleri beslenmemizde olmazsa olmazdır canım arkadaşlarım.Özellikle yağlı balıklarda bulunan yağ asitleri anne karnından itibaren çocukların beyin gelişiminde büyük rol oynarlar. Ülkemizde de oldukça yaygın olan hamsi, istavrit, sardalye, mezgit, somon gibi balıklar tercih ederek en haftada 2 kez balık tüketmeye özen gösterin.

3. Çileksi Meyveler

Çileksi meyvelere parlak ve koyu rengini veren flavonoidler ve özellikle antosiyanidinlerin, beyin sağlığını ve hafızayı güçlendirerek desteklemektedir.. Her hafta iki ve daha fazla porsiyon çilek, böğürtlen veya yaban mersini tüketen kişilerin yaşlanmaya bağlı hafızalarında meydana gelen zayıflığın, ortalama iki yıl kadar geç başladığı  gözlemlenmiştir.

4. Çay ve Kahve

Çayda ve kahvede bulunan kafein, konsantrasyonu kısa süre içinde arttırmanın yanı sıra mental işlevleri de güçlendirmektedir.. Çay ve kahvenin içeriği hafıza, öğrenme, bilişsel işlevleri geliştirme ve nöronları korumada rol oynayabilmektedir.

5. Ceviz

Yağlı tohumlar iyi bir protein ve tüketilmesi gerekli yağ asidi kaynağıdır. Omega-3 yağ asidi alfa-linolenik asit (ALA) içeriği yüksek olan ceviz, beyin ve kalp damar sağlığını en güçlü destekçisidir.

Evet Canım arkadaşlarım Meyve-sebze, tam tahıllar ve kurubaklagiller ile balıktan zengin beslenerek, yeterli düzeyde omega-3 yağ asitleri, B vitaminleri ve antioksidan alarak, beyin işlevleri ve bilişsel sağlığımızı geliştiren ve aynı zamanda kalp-damar sağlığı ve bağışıklık sistemi gibi birçok hayati sistemi de destekleyen önemli besin kaynaklarıdır..

Sonuç olarak Akdeniz tipi beslenmek ve besin çeşitliliğini artırrarak, bu besin öğelerinin yeterli düzeyde alarak beslenmek beyin sağlığımızı güçlendirecektir.

(Visited 49 times, 2 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..