Çayın Bilinmesi Gereken Faydaları

Çay, dünyanın en sevilen içeceklerinden ve birçoğumuzun vazgeçilmezi olmuş ve gün boyu tükettiğimiz en sevilen içecektir.İnsanların %80 çay içerler kahvaltıda,mutluken,üzüntülüyken elimizde bir bardak ça hep vardır.Hatta adını bile koyarız keyif çayı deriz.

Soğuk kışgünlerinde içimizi ısıtır,sıcak yaz günlerinde ise hararetimizi alır diye bildiğimiz çayın faydaları bukadarla kalmıyor tabiki arkadaşlar.Kalp sağlığını artırması,stresi düşürmesi,yüksek kolestrolü dengelemesi,ağız sağlığınıkoruması,uyanık olma halini artırması,sindirim sistemini düzenleyerek ishal sorununu önlemesi birkaç etkileyici faydası diye başlayalım..

Antioksidan ve antibakteriyel özellikleriyle bilinen çayın faydaları nelerdir?

Çayın içeriğindeki flavonoidler güçlü antioksidan etki göstererek bazı oksidatif olan enzimleri yok etmesi ile iltihap önleyicidir.

Antioksidan etkilderi ile enfeksiyona yakalanma riski yüksek olan kişilerde bağışıklık sistemini arttırır ve  hastalıklara karşı koruyucudur.

Çaydaki bu fenolik bileşikler deri ve akciğer tümörü oluşumunda hücre çoğalmasını önlemekte hatta tümörün büyümesini engelemektedir.

Yapılan bir çalışma çayın demlenme sırasında sıcaklığının artması ile deme geçen antioksidan sayısının arttığı gözlemlenmiştir.

Çayın faydaları saymakla bitmez.

Yüksek antioksidan etkiye sahip olan çay LDL halk arasındaki bilinen adı kötü kolesterol kolesterolün oksidasyonunu geciktirerek kanda miktarının azalmasını sağlamaktadır.

Çayın düzenli tüketimi ile akciğer, özofagus, pankreas, meme, karaciğer ve kolon kanseri oluşumuna neden olan kimyasal karsinojenlere karşı koruma sağlarken, kanserin de başlangıç, ilerleyiş ve dönüşüm evrelerini önlediği çalışmalarda gözlemlenilmiştir.

Keyif çaylarınız bol olsun diyerek sizleri çayınızı diyetinize nasıl dahil edersiniz bu konuda yazdığım yazımı okumaya davet ediyorum.

Sağlıklı ve Mutlu Olun..

(Visited 174 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..