Çayınıza,Kahvenize Şeker Yerine Bal Kullanın .

Merhaba canım arkadaşlarım, Pandemi dönemi evde geçirilen süreler arttı birde tüm aile bir arada olunca atırştırmalıklar, çaylar, kahveler daha da çok tüketilmeye başladı. Pek çok kişi bu pandemi sürecinde aldığı kilolardan çok rahatsız durumdalar ve çözüm arayışı içindeler.

Bal uzmanları, çözüm olarak işlenmiş gıdalar yerine ham bal tüketilmesini önermekteler Ve özellikle katkısız bal tüketmeye dikkat edilmesi gerektiğinin önemini vurguluyorlar. Çünkü sevgili arkadaşlarım Doğal tatlı ihtiyacını karşılayabilen en doğal yiyeceklerden. Bunu içeriğindeki glikoz ve fruktoz sayesinde gerçekleştirmektedir.

Katkısız bal işlenmiş rafine şeker içermemektedir ,vitamin,enzim ve protein bakımından da çok zengindir.Ve yılın 4 mevsiminde ve günün her saatinde tüketilebilmektedir.

Rafine şekerin vücudumuza verdiği zararları artık biliyoruz artık insülin direncini ozrak şeker hastalığından,obezitiye kadar davetiye çıkaran şeker yerine bal kullanın
Aşırıya kaçmadan tüketilen balın akşam saatlerinde çay ve kahveye eşlik eden endüstriyel atıştırmalıklara iyi bir alternatifolacaktır.

  • Çayı ve kahve balı ile tatlandırılabilirsiniz.
  • Kuru yemişi ve yulafı Bal ile birlikte kullanabilirsiniz
    Yoğurdu üzerine bal dökerek yemek tok tutuyor
  • Bu karışım, vücudu zırh gibi sarıp hastalıklara karşı koruyor,zencefil,limon bal üçlüsü ile bağışıklığınızı güçlendirin.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise kullanacağınız balın doğal ve katkısız bal olmasıdır.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 112 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..