Cilt kuruluğu neden olur? Ne yapmak gerekir?

Cilt kurulupu hemen her yaşta görülebilen bir problemdir.Çoğu zaman bu sorunu nemlendirici kremler ile çözmeye çalışırız.Ancak bazı durumlarda cilt kuruluğunu önlemek için bir cilt uzmanından yardım alınmalıdır.Bu cilt kuruluğu problemi aşırı boyutlarda olursa ,egzema denilen cilt hastalığına işaret edebilir.Ayrıca trioidsorunları ikörü beslenme gibi alışkanlıklarda cilt kuruluğu sorununa sebep olabilir.

Cilt Kuruluğu Nedenleri:

Cildin çok fazla yağ ve su kaybı olduğunda ortaya çıkan bir sorundur.Yapısal bir durumda olabilir bu.Bazı kişilerin ciltleri daha kurudur veya çabuk kurumaya meyillidir.

Cilt kuruluğunun en bilinen nedeni Yaş ile ilgilidir.İnsanlar yaşlandıkça ciltleri incelmeye ve kurumaya başlar ve metabolizma değişir,citteki yağ bezleri daha az çalışmaya başlar.

Bu gibi nedenler cildin nem oranınıdüşürür ve esnekliğini kaybettirir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Sıcak su kullanmayın: Banyo yaparken çok sıcak su kullanmayın ,sıcak su cilde nem veren doğal yağları azaltır.

Kozmetik ürünlerine dikkat: Parfümsüz,alkolsüz ve nemlendirici ürünler tercih etmeliyiz çünkü sabun ve alkol içeren ürünler cildi cabuk kuruturlar.

Susuz kalmayın: Vücudumuz çok sıcak ortamlarda fazla terleme veya Alkol alımı gibi nedenlerden dolayı vücut su kaybeder, mutlaka bol bol su içilerek vücudun susuz kalması engellenmelidir.

Cildinizde kuruluk probleminiz varsa bunu cildin sert olmasından ,pul pul soyulmasından ,kaşıntı olmasından ,cildin çatlamasından renginin değişmesinden kolaylıkla anlayabilirsiniz.Hemen cildinizi bu sorundan kurtarmak için bir dematoloğa gösterebilir tıbbı tedavi uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı olun mutlu kalın.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..