D VİTAMİNİ NEDİR NE İŞE YARAR?

Vitaminlerin sağlığımıza önemi hiç tartışılmaz ve canım arkadaşlarım konu sağlık ise en çok konuşulanlardan olur D vitamini,

D vitamini yaşam boyu çok büyük öneme sahiptir..Vücudumuz için D vitamini sentezlenmesi için en çnemli şart güneş ışığına çıkmaktır.

Bu konuda yaşam koşullarımız yönünden  çok şanslıyız fakat ülkemiz Türkiye’de , birçok insan, D vitamini eksikliği yaşamakta

Durum böyle olunca aklımızı kurcalamalı gereken sorular  “D vitamini nedir?”, “D vitamini ne işe yarar?” ve “D vitamini en çok nelerde var?”olmalıdır..

D Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

Karaciğerde depolanan ve yağda çözünen vitaminlerden biri D vitamini.

D vitamini; D2 ve D3 olmak üzere ikiye ayrılır.

D2 bitki ve mantarlar yoluyla alınabilir.

D3, vücutta hayvansal gıdalar aracılığı ve güneş ışığı ile üretilir..

Vücut, alınması gereken D vitamininin yüzde 95’ini güneş ışığı sayesinde karşılamaktadır .Vücudumuz, D vitamininin sentezlenmesini, güneş ışınları yoluyla yapabiliyor arkadaşlarım ama  bu, saatlerce güneşin altında durmak demek değildir.

Gün içerisin de belli bir miktar güneş ışığı ile temas etmek yeterlidir.Vücudun ihtiyacı olan diğer %5’lik miktarı ise diğer yollarla alabilmektedir.

D vitamininin kemik sağlığıyla ilişkisi çok öbemlidir çünkü  D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenlemektedir..

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, romatizma, raşitizm, sinir sistemi hastalıkları ve cilt rahatsızlıklarına karşı güçlü bir kalkan oluşturur.

D Vitamini En Çok Nelerde Vardır?

Patates dışında D vitamini içeren herhangi bir bitkiye rastlayamadım ama bu  vejetaryenler ve veganlara için iyi haber…

Bol tahıllı kahvaltılık gevreklerde D vitami oldukça yüksek değerde vardır.

Toprakta kendiliğinden yetişip güneş gören  mantarlar da D (D2) vitamini bulunmaktadır. Arkadaşlar kültür mantarlarında D vitamini bulunmaması beni üzdü .Benim gibi kültür mantarı tüketmeyi sevenler için bu bir dezavantaj.

Ayrıca somon, uskumru, istiridye, ton balığı, karides ve ringa balığı gibi birçok deniz ürünlerinde D3 vitamini  bolca bulunmaktadır.

D3 vitaminin yer aldığı diğer besinler ise yumurta, süt ürünleri ve karaciğer dir

(Visited 106 times, 2 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..