Dengeli Beslenmenin Olmazsa Olmazı Lifli Gıdalar

Dengeli Belenmenin Gözdesi Lifli Gıdalar.

Karbonhidratlar ,protein ve yağlara beslenme planlarımızda yer vermek ve  bunları dengeli tüketmenin önemi hepimizin bildiği bir konu. Bildiğimiz bu konu dışında lifleri yeterince tanımadığımız oluyor. Yediğimiz bazı yiyecekler bol lifli de olsalar biz bilmiyor olabiliyoruz.

Haydi hep beraber lifli beslenme rehberi oluşturalım ve öğrenelim..

Bitkisel gıdalarda bulunan ve sindirilemeyen karbonhidratlar lif olarak adlandırılır. Ve Sağlıklı beslenmenin ilk kurallarındandır bol lifli yiyecekler tüketmek.

Lifler, şeker, nişasta gibi karbonhidratların aksine sindirim sistemimiz tarafından sindirilemez ve emilemezler, fakat kalın bağırsaklarımızdaki faydalı bakteriler tarafından kullanılırlar ve bizim için faydalı öğelere dönüştürülürler.

Günlük hayatımızda karşımıza çıkan lif zengini besinleri iyi tanıyarak günlük beslenmemize dahil edebiliriz. Bunlar içerisinde tahıllar, baklagiller, patates, bezelye, yulaf, arpa, elma , muz gibi birçok yiyecek yüksek oranda lif içerirler.

Lifler, çözünebilen ve çözünmeyen olmak üzere iki ayrılır.

Çözünebilen lifler, sindirim sistemimizde sindirilemeyen, kalın bağırsaklarımızdaki faydalı bakterilerce kullanılan öğelerdir.

Çözünmeyen lifler ise sindirilemezler veya bağırsaklarımızdaki faydalı bakteriler tarafından kullanılamazlar. Sindirim sistemimizden işlem görmemiş olarak geçerek dışkıyla atılırlar.

Sağlıklı bir insan vücudunun günlük ortalama lifli gıda ihtiyacı 25-30 gramdır.  Hem daha sağlıklı bir sindirime kavuşmak hem de yaşam kalitesini yükseltmek için günde ne az 25 gram lifli gıda yeterlidir.

Lifli Gıdalar Hangi Besinlerde Vardır?
Günlük beslenme listelerimizde sık karşılaştığımız bazı yiyecekler yüksek miktarda lif içerir.

Örneğin ;100 gram  tükettiğimizde, pancar 7.8 gram, patlıcan 6.6 gram, kivi 3.8 gram, keten tohumu 22.33 gram, kuru yemişlerden badem 11.2 gram ve fındık 10 gram lifi beslenmemize dahil etmiş oluyoruz.

Çözünür lifler daha çok yulaf ezmesi, arpa, barbunya ve soğan ve pırasa gibi meyve-sebzelerde bulunurlar, çözünmez lifler buğday kepeği, tam tahıllar, birçok sebze ve meyve kabuğunda yer alırlar.

Sağlıklı ve Mutlu olun.

(Visited 120 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..