Diyet Sürecinizde Kas Kazandıran Yiyecekler

Merhabalar canım arkadaşlarım diyet süreçlerimizde düzenli egzersizlerimiz kaslarımızın güçlenmesine ve kas kazanmanıza destek olur. Tek başına yaptığınız güçlü egzersizler sizi amacınıza ulaştırmazlar.

Yemeklerinizde yedikleriniz, ara öğünleriniz hatta spordan sonra yedikleriniz kaslarınızın nasıl oluştuğu üzerinde oldukça etkilidir. Tam da bu nedenledir kii canım arkadaşlarım protein, sağlıklı karbonhidratlar ve mutlaka sağlıklı yağlar tüketmelisiniz.

Ayrıca vücudumuza magnezyum, potasyum, bakır, selenyum, kalsiyum, demir ve farklı vitaminleri de almanız gerekir. Peki, vücudumuzdan yağ kaybedip kas kazandıran besinler nelerdir

Yumurta
Yumurta akı, kasların yapı taşı olan protein içerir. Aslında, optimum kas iyileşmesi ve yapımı için gerekli olan dokuz temel amino asidi içeren yüksek kaliteli proteinin yanı sıra kalsiyum, çinko ve demir gibi değerli mineraller de ihtiva eder.Yumurta sarısı; A, E, K ve B12, riboflavin ve folik asit gibi bir dizi B vitamini içeren zengin bir vitamin kaynağıdır. Tüm bu besinler metabolizmanızı hızlandırmak ve yağı enerjiye dönüştürmek için gereklidir.
Kas yapmak ve sağlıklı kalmak için günde 1 veya 2 yumurta yemelisiniz.

Tavuk göğsü
Süper gıdalardandır ,yağ kaybederken kas kazanmak için .Kas dokusunu ve hasar gören hücreleri onarmak için yağsız protein kaynağıdır.Ve kolayca sentezlenir.

Süt
Süt, peynir altı suyu ve kazein gibi şahane iki yüksek kaliteli proteine sahiptir. Peynir altı suyu proteini, hızla amino asitlere ayrılarak kan dolaşımına geçer. Öte yandan kazein yavaşça sindirildiği için vücuda daha uzun süre daha az miktarda protein sağlar.

Süt  vücudunuzun kas yapmak için ihtiyaç duyduğu vitaminler ve mineraller, iyi karbonhidratlar ve yağlarla doludur. Bir elektrolit olan süt, egzersiz sırasında terle kaybettiklerinizi geri kazanmanıza yardımcı olur ve vücudunuzun susuz kalmamasını sağlar.

Her antrenmandan sonra bir bardak yağsız süt için canım arkadaşlarım.

Somon
Balıkların içerisinde somon, kas geliştirme için en iyi gıdalardan biridir. Somon, uzun zincirli omega-3 yağları EPA ve DHA, B vitaminleri ve yüksek kaliteli proteinin eşsiz kombinasyonu sayesinde yağdan kaybederek kas kazanmanıza ve yağ yakmanıza yardımcıdır.

Haftada 1 veya 2 kez salata veya yeşil sebzelerle ızgara somon yiyin.

Bakliyat
Kas geliştirmek için ısrarlısanız diyetinize daha fazla bakliyat ekleyin. Farklı türdeki baklagiller oldukça besleyici protein, kompleks karbonhidrat ve lif kaynaklarıdır. Barbunya fasulyesi, siyah fasulye, nohut, mercimek ve börülce protein bakımından en zengin baklagillerdendir.

Bu yiyecekler ile birlikte bol su için çünkü…
Hidrasyon, kas yapımının önemli bir parçasıdır bu yiyecekleri tüketirken gün boyunca daha fazla su için. Kas dokunuzun yaklaşık yüzde 75’i sudan oluşur. Kaslarınızı susuz bırakmamak gücünüzü artırmaya, enerji seviyelerini korumaya ve düzgün sindirime yardımcı olacaktır.

Sağlıklı ve Mutlu Olun

(Visited 164 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..