DOPAMİN KAYNAĞI BESİNLER TÜKET MUTLU OL

Merhaba canım arkadaşlarım Sizi mutlu edecek dopamin kaynağı 10 besinden bahsedeceğim sizlere,

Düşük dopamin seviyesi , ruh halinde değişiklikleri, odaklanma zorluğu, uykusuzluk, yorgunluk, kaygı ve aşırı yeme gibi semptomlara sebep olmaktadır. Kendinizi yorgun ve mutsuz hissedenlerden iseniz, vücudunuzun  dopamin takviyesine ihtiyacı olabilecğini aklınızagetirmelisiniz..

Dopamini yüksek besinler tükettiğinizde cabım arkadaşlarım, ruh haliniz pozitife yükselir, zihinsel sağlığınızı iyileştirir ve mutluluk seviyenizi artırır işte mutlu ,enerjik hissetmenin en basit ve en kolay yolu. İşte o besinler!

Badem
Tüm kuruyemişler dopamin seviyesini korumaya yardımcı olurlar, içlerinde badem en iyisi olarak kabul edilir.

Badem, dopamin üretiminde gereken fenilalanin içerir. Ve genel sağlık kadar beyin için de önemli olan lif ve iyi yağ bakımından çok zengindir.

Pancar
Pancar, dopamin üretimini uyaran betain içerir. Ayrıca pancar az kalori ve yüksek miktarda demir içerir.

 

 

Elma
Elmada bulunan ve güçlü bir antioksidan olan quercetin, beyin sağlığını destekler.

 

 

Kabak çekirdeği 
Kabak çekirdeği dopamin seviyesiniartıran tirozin açısından zengin bir besindir. Ayrıca kabak çekirdeğinde bulunan E vitamini, dopamini uyarır ve beyin hücrelerine zarar veren serbest radikalleri azaltır.

Bitter çikolata 
Çikolata tüketimi Stresi azaltır veya moral bozukluğunu giderir . Çünkü çikolata, dopamin üretiminde rol oynayan amino asit olan fenilalanin içerir.

Muz
Muz, dopamin seviyelerini düzenlemeyerek uyaran  mükemmel bir tirozin kaynağıdır. Bu, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlamanın yanı sıra hafızanızı, konsantrasyonunuzu ve uyanıklığınızı artırmaya yardımcı olur.

Yumurta
Amino asit bakımından zengin olan yumurta, dopamin üretimini tetikler ve metabolizmanızı uyarır.

 

 

Karpuz
Karpuz çok iyi bir amino asit tirozin kaynağıdır. Tirozin, dopamine dönüştürülünce dopamin seviyesini arttır ve bu da ruh halinizi iyileştirir.

 

Çilek
Çilek, beyin sağlığını korumak için önemli olan C vitamini kaynağıdır. C vitamini, dopamine kolayca erişebilmesi için beyindeki serbest radikallerle savaşır.

Somon
Somon, genel beyin gelişimi ve işleyişinde önemli bir rolü olan harika bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri, duygu durum dalgalanmalarına ve depresyona karşı koruma sağlar.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

 

(Visited 108 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..