Dopamin Kaynağı Besinler

Merhaba canım arkadaşlarım bu gün sizlerle dopamin konusunda sohbet edelim .Dopamin nedir?

Dopamin, insan vücudunda doğal olarak bulunan  kimyasal maddedir. Vücuttan, beynimize sinyaller iletmektedir. Kişinin duygusal tepkilerinin ve eylemlerinin kontrolünde önemli bir rolü vardır. 

Düşük dopamin seviyeleri, sık ruh hali değişiklikleri, odaklanmada zorluk, uykusuzluk, yorgunluk, kaygı ve aşırı yeme gibi semptomlara neden olabilir. Kendinizi yorgun ve mutsuz hissediyorsanız, vücudunuzun sadece iyi bir dopamin takviyesine ihtiyacı olabilir. Dopamin içeren besinler tüketmek, ruh halinizi yükseltmenin, zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin ve mutluluk seviyenizi artırmanın en basit , en kolay yoludur. İşte o besinler

Badem
Tüm kuruyemiş türleri dopamin seviyesini korumaya yardımcı olur, ancak badem en iyisi olarak kabul edilir. Badem, dopamin üretimi için gerekli olan fenilalanin içerir. Ayrıca, beyin için de önemli olan lif ve iyi yağ bakımından zengindir.

Dopamin seviyenizi artırmak için sağlıklı bir atıştırmalık olarak günde birkaç çiğ badem yemeye özen gösterin.

 

Pancar
Pancar, dopamin üretimini uyaran  antidepresan olan betain içerir. Ayrıca bonus olarak pancar az kalori ve yüksek miktarda demir içerir.

Ruh halinizi doğal olarak artırmak için her gün taze pancar suyu için.

 

 

Elma
Elmada bulunan ve güçlü bir antioksidan olan quercetin, beyin sağlığını destekler, quercetinin nörodejeneratif hastalıkları önleyebileceğini ve dopamini uyarabileceğini göstermiştir. Bu da zevk ve tutku hissi verir.

Elmada bulunan bir başka güçlü antioksidan olan polifenoller, dopamin hücrelerini hasardan korur. Elmadan en iyi besin değerini elde etmek için günde bir elmayı kabuğuyla birlikte yiyin.

 

Kabak çekirdeği
Kabak çekirdeği dopamin seviyelerini artırmaya yardımcı tirozin açısından zengin bir besindir. Ayrıca kabak çekirdeğinde bulunan E vitamini, dopamini uyarır ve beyin hücrelerine zarar veren serbest radikalleri azaltır. Sizi daha uyanık hale getirebilir ve düşüncenizi keskinleştirebilir.
Ayrıca, kolesterolü düşürmeye, kanser riskini azaltmaya ve böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir. Kavrulmuş kabak çekirdeğini sağlıklı bir atıştırmalık olarak öğün aralarında tüketebilirsiniz. Elbette çiğ kabak çekirdeği tercih etmelisiniz.

 

(Visited 58 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..