Doymuyormusunuz Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun

Merhaba canım arkadaşlarım sizlerden de Doymuyorum ,neden her akşam buzdolabının önündeyim diyen ve bu durum neden kaynaklanıyor merak edenler var ise haydi gelin. Prf.dr.Ayşegül Çoruhlu yu sanırım hepiniz tanırsınız. Onun makalelerini okumaktan çok keyif alırım ve çok bilgilenirim. Sizler için ondan öğrendiğim bilgilerden derlediğim bir yazım var .haydi mutlaka sonuna kadar okuyun.

Gün içerisinde dünyaları yesenizde akşamları kendiniz buzdolabının önünde buluyormusunuz, bir türlü tam doymamış gibisiniz ve tokluk hissiniz yarım gibi..İşte bız bunu neden hissediyoruz bunu konuşacağız.

Bağırsağın ilk kısmında üretilen ve buranın çeperindeki mukoza hücrelerinden üretilen yemek yedikten sonra mideden bağırsağa geçmesiyle salınmaya başlayan Koleksistokinin kısaca CCK işte tokluk hissimiz sağlayan.

Nedir bu CCK hem sindirim sisteminde hem beyinde bulunan bir hormondur.
CCK, mide boşaltılmasını yavaşlatır midemizde yiyecekler daha uzun süre kalırlar böylece tokluk hissimiz daha uzun süre olur. Bunu neden yapar bağırsağa geçmiş olan yiyeceklerin sindirimi devam etsin ve pankreas ve safra kesesi sindirim için telaşlanmasın zaman kazansın ister.

Yani yüce yaratanın muhteşem düzeni canım arkadaşlarım.

CCK üretim ve salınımı için ihtiyacımız, karbonhidratsız yağ, iyi çalışan pankreas.

CCK proteinleri sever ama en sevdiği triptofan hindide ve kakaoda çok vardır. Zaten bu besinler de açlık hissini azaltır ve tatlı krizini azaltır diye bilinir.Triptofan nedir diye soranlara seratonin ön maddesidir. Burada olan ise triptofanin seratonine dönüşmesinden önce ince bağırsakta CCK yı artırarak tokluk hissi ermesi gerekmektedir.

Bu maddeler beslenmemizde yer alıyor nasılsa diye her zaman yeterli CCK üretildiğini düşünmeli miyiz.

Çalışmalarda lif ve yağdan zengin beslenen kadınların, lifsiz ve yağsız yiyenlere göre daha kolay doyma hissi hissettikleri daha az yedikleri görülmüştür.

Beslenmesini Lif ve yağdan zengin tutan kadınların, lifsiz ve yağsız beslenenlere göre daha kolay doyma hissi hissettikleri ve  daha az yedikleri görülmüştür. Kısaca eğer öğünümüzde yağ  varsa bu yağlar tereyağı, hindistancevizi yağı, avakado, zeytin, zeytinyağı, et, balık veya triptofan  yani hindi eti, çiğ kakao CCK’yı arttırmış olacağız böylece tokluk hissine daha kolay kavuşacağız.

Bize bu şekilde hangi öğün beslenmemiz gerekir siye sorduğunuzda ise cevabımız Günlük öğünleriniz 18.de bitmekte zorlanıyorsanız son öğününüzde mutlaka CCK öğünü olarak beslenmelisiniz. Yani ,Avakado, Hindi Göğüs ,Ilık Çiğ Kakao İçeceği gibi Şahane bir CCK menüsü hazırlayabilirsiniz.

Emin olun böylece gece boyu buzdolabının başına gidip gelmeyeceksiniz ve tokluk hissiniz uzun sürecektir.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 180 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..