Dünyanın Konuştuğu Chia Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu nedir? Chia tohumunun faydaları nelerdir?

Sağlıklı Omega-3 yağları ve lif içeriği yüzünden tüm dünyada Chia tohumu tüketimi hızla yaygınlaşıyor.Tüketimi kolay yapısı sayesinde çiğ ve ıslatılarak kolayca tüketebiliriz.Salatalarımızda veya puding şeklinde meyvelerle süsleyerek tüketmek kendi damak zevkinize kalmış canım arkadaşlarım.

Konu sağlıklı beslenme olduğunda ilk duyacağınız besinler arasında Chia tohumu olacaktır.Çünkü kilo vermek için yaptığımız diyetlerde etkili bir öğün olarak tüketilmekte ayrıca verdiğimiz kiloları geri almamak için kilomuzu korumayada çok yardımcı öğünün en değerli besinidir.

Merakta bırakmayayım sizleri Chia tohumu nedir? Güney Amerika’da yetişen bir tür adaçayı olan Salvia hispanica, tüm dünyada Chia (Çiya) bitkisi olarak biliniyor. Bu bitkinin tohumları ise Chia tohumu olarak satılıyor ve kullanılıyor.

Evet birazda Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir Bahsedeyim..

  • İçerisinde en fazla Omega-3 bulunan Somon ve Keten Tohumundan çok daha fazla Omaga-3 bulunmaktadır.
  • Beyin ve Kalp sağlığında ne kadar önemli olduğu bilinen omega-3 düzenli chia tohumu tüketildiğinde metabolizmaya önemli faydalar sağlar.
  • Chia tohumu her 28 gramında 5 gram Omega-3 içermektedir.
  • İçerdiği triptofan adlı aminoasit, tokluk hissi sağlar, uykuyu düzenler ve psikolojik olarak da daha iyi hissetmenizi sağlar.
  • Chia tohumu iyi kolesterolü arttırır ve LDL ve trigliseriti düşürür.
  • Yüksek lif oranı  sindirim sisteminin de dostudur, Chia tohumları, kabızlık sorunlarınızı da önlemede etkilidir.
  • 28 gram Chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılayarak daha güçlü kemikler ve diş sağlığınız için de muhteşemdir.

Chia tohumu zayıflatır mı?

Kilo verme sürecinde tokluk hissi çok önemli bir motivasyondur.Chia tohumunun  içerdiği antioksidanlar ve sağladığı tokluk hissi sayesinde kilo verme çabamızda değerli bir besin olarak bir öğünümüde yer alabilir.Sizler için youtube kanalımda Chialı tariflerime bir göz atın

Sağlıklı güzel günler dilerim canım arkadaşlarım..

(Visited 1.721 times, 2 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..