Hafif Tempolu Koşmak ve Normal Koşu İle Gelen Sağlık

Merhaba canım arkadaşlarım bugün koşu yapmak hakkında konuşacağız.Vücut dayanıklılığını ve fiziksel direncimizi artırmak için spor yapmanın önemini hep vurguluyoruz.

Yapacağımız spor dalını vücut yapımıza ,yaşımıza ,fiziksel direncİmize göre seçmeliyiz.Ağır gelebilecek spor dallarını seçmek istemeyenler için günlük yaşamına uygulayabileceği en güzel sportif aktivie olarak koşmayı seçebilirler.

Koşu yapmak da kendi arasında birkaç bölüme ayrılır.Hafif tempolu koşu yapılabilir yada normal koşu yapılabilir.Fakat bilmeliyiz ki her ikiside birbirinden farklı şeylerdir.

Koşu yapmak oldukça revaçta olan ideal sağlık koşulları altında yapılırsa çok faydası olan bir aktivitedir.Koşmak ve hafifkoşu yapmakteknik olarakda birbirinden ayrılır.

 

Tam anlamıyla vücudu yormadan yavaş tempoda koşmaya hafif koşu- jogging olarak adlandırmaktayız. Her ne kadar diz eklemlerinde basıya neden olsa da fazla probleme neden olmamaktadır. Ve vücudun toparlanma süreci için önemli bir seçimdir.

Hafif Koşu Yapmanın Faydalarını şöyle sayabiliriz. Her yaşta kişinin sağlığı elverdikçe yapacağı koşu sporu vücut sağlığın için çok faydalıdır.

Kilo almayı hatta obeziteyi önler.

İyi kolestrol seviyesini yükseltir.

Kalp fonksiyonlarını düzenler ve kalp damar sağlığına destek olur.

Trombosit birikimini azaltır bu sayede patolojik pıhtılaşmayı engeller.

Psikolojik fonksiyonların iyileşmesine yardımcı olur.

Normal Tempoda Koşmak organize bir spor aktivitesidir.Yani profesyonel bir spor olarak yapılabilecek özel hedefleri olan belli bir plan dahilinde yapılan bir spor dalıdır

Son derece yüksek etkiye sahip vücut sağlığını ve kas gelişimini doğrudan etkileyen aerobik bir aktivitedir.

kalp ve ciğerleri doğrudan etkileer, dayanıklılığı artırırken kemik, eklem ve kalp damar sağlığınada çok fayda sağlar.
Kasları güçlendirir ve vücudun merkez bölümünde  lif tonusunu artırır.
Kilo vermeye yardımcıdır.

Setorin salgılamayı artırarak stresi yok eder.

Ayrıca hafif koşunun sağladığı tüm faydaları sağlar.

Evet canım arkadaşların zayıflama süreçlerinizin dışında da sağlıklı yaşam için günlük rutin oluşturrark hafir veya tempolu koşu yaparakda spor yapabilirsiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Olun

(Visited 123 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..