IHLAMUR NEDİR IHLAMUR ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Merhaba canım arkadaşlarım  bugün sizlere ıhlamur bitkisinden bahsetmek istedim. Ihlamur Çayını yaz kış çok severek tüketirim, bu bitkinin faydaları da çok fazladır. Ihlamur bitkisi ıhlamur ağacının yaprakları ve çiçekleridir aslında ve tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ihlamur ağacı görmeyen yoktur sanırım ama ben gene de ıhlamur ağacını nasıl tanırız kısaca bahsedeyim sizlere. Yaprakları kalp şeklinde olur ve çiçekleri bal renginde .Haziran ayında çiçeklerini açmaya başlar ve ıhlamur ağacı yakınlarından geçen bir bu ballı çiçeklerin kokusunu hemen hisseder ve eminim serotin salgılanır ve kendinizi inanılmaz huzurlu ve mutlu hissedersiniz.

Yaz başında, ıhlamur ağaçlarında çiçekler görülmeye başlar. Ihlamur çiçeği çayı aromatik tadıyla hem susuzluğu giderir, hem de cildi nemlendirir. Ağaçlar konusunda hiçbir şey bilmeyen biri bile ıhlamur ağacını tanır. Yapraklar kalp şeklindedir. Çiçekler bal rengindedir ve polen doludur. Haziran ayında bir ıhlamur ağacının altından geçtiğiniz anda ballı çiçeklerinin yoğun kokusu burnunuzun dikkatini anında çeker. Diğer şehir kokularını maskeler ve bir dakikalığına bile olsa sizi şehirden uzaklaştırır.

Ihlamurun çayını da çok severek tüketiriz.Ama ıhlamurdaki o benim çok sevdiğim yoğun kokuyu sevmeyen de vardır tabii.İşte ozaman ıhlamur çayınıza aroma katacak farklı meyveler kullanabilirsiniz.E vet canım arkadaşlarım ıhlamur çayı yapmak için yapraklaı ve çiçekleri bir çaydanlığa koyup üzerine su doldurarak birlikte kaynatmak yeterlidir.Sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz.

Ihlamur çayının çok faydaları olduğunu söylemiştim ,İşte Ihlamur Çayının Bazı Faydaları:

1. Ihlamur çayı içmek kaygı,üzüntü ,stres, azaltır.
Ihlamur çayının yatıştırıcı özelliği bilinmektedir. Ihlamur çiçeklerinin özü insanlarda sinir sistemini düzenlediği, depresyon, stres ve uykusuzluğu tedavi ettiği bilinmektedir.

2. Ihlamurun tedavi edici özelliği vardır ve özellikle grip semptomlarını azaltır.
Ihlamur çayının ateş, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve astım gibi enfeksiyonların iyileşmesine çok katkısı var.  Boğaz ağrısı veya göğüs tıkanıklığından ve de balgamından kurtulmak için bol bol tüketmek çok faydalıdır.

3. Mide ve Bağırsak Sorunlarını Azaltır
Ihlamur çayı, mide ve bağırsak problemlerinden; midenin fazla asit üretmesine bağlı sıkıntılardan kurtulmayı sağlaryan bazı uçucu yağlar içerir.

4. Hipertansiyon Tedavisine Yardımcı Olabilir
Ihlamur çayı, bazı antioksidan bileşenler içerir ve tansiyon seviyesini kontrol altında tutma kabiliyetine sahiptir.

5. Eklem ve Kas Ağrılarını Azaltır
Ihlamur çayında bulunan flavonoidler, eklem ve kasların kronik ağrısını bastırmaya yardımcı olabilir. Eklem ve diz ağrısını hafifletmek için artritli kişilere ıhlamur çayı tavsiye edilir.

Ihlamur çayı ayrıca kardiyovasküler sağlığı desteklemek ve vücuttaki iltihabı kontrol etmek gibi birçok başka sağlık yararı da sağlıyor.

Evet canım arkadaşlarım herhangi bir sağlık probleminiz olmasa bile, ıhlamur çayı içmek sağlığınız için en güzel alışkanlıklarınızdan olabilir.

Sağlıklı ve Mutlu OLUN

(Visited 138 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..