Kabızlık sorununa karşı probiyotik içeren ürünler

Merhabalar canım arkadaşlarım bugün sizlerle probiyotikleri konuşalım istedim. Probiyotiklerin bağırsaklarda yaşayan dost bakteriler olduğunu belirtelim öncelikle, düzensiz bağırsak hareketleri ve kabızlık sorunu olanlar probiyotik içeren ürünler tüketilmesi gerektiği uzmanlarca söylenmektedir.

Kötü yaşam tarzı, kötü beslenme, yaşlanma ve antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle dengenin bozulması durumunda probiyotiklerin, dengeyi sağlamada etkilidirler canım arkadaşlarım.

Düzensiz bağırsak hareketleri ve kabızlığın sebep olduğu karın rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olan probiyotiklerin, yiyeceklerin sindirimine ve vücutta sentezlenen vitaminlerin üretimine yardımcı olmak gibi faydaları da vardır..

PROBİYOTİKLERİN DOĞRU KULLANIMI İÇİN DOKTOR KONTROLÜNDE ALINMASI GEREKİR

Probiyotiklerin, antibiyotik kullanımına bağlı ishal görülenlerde ishalin önlenmesinde ve İrritabl bağırsak sendromu hastalığı olanlarda ortaya çıkan şişkinlik ya da gaz sorununun giderilmesinde etkili çok etkilidir.

Sindirim problemi yaşayanlar ve bağışıklık sistemini desteklemek isteyenler bir uzmana danışarak probiyotik kullanımına başlayabilir.

Bağırsaklarda çok fazla bakteri yaşar canım arkadaşlarım bu durum da probiyotik çeşitliliğini artırmaktadır. Yani yaşanılan probleme göre kullanılması gereken probiyotik de değişiklik gösterir.

Örneğin ishalde, kabızlıkta, mantarda, gaz durumunda ve antibiyotik kullandıktan sonra kullanılması gereken probiyotikler farklıdır. Bu yüzden doğru kullanım için hekim kontrolünde alınması şarttır.

Probiyotikleri alerjik reaksiyonları tetikleyebilmektedir. Yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşılması durumunda probiyotik kullanımı bırakılmalıdır.

Probiyotik içeren gıdaları, Yoğurt, kefir, ayran, turşu, peynir, fermente süt, keçi sütü, tereyağı, boza, şalgam, fermente soya ürünleri ve içecekleri olarak sıralayabiliriz..

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 79 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..