Kahvenin vücudumuza faydalı etkileri

Merhabalar canım arkadaşlarım mis gibi kokusuyla Kahve tüm yorgunluğumuzu alırken bakın daha nasıl faydalar sağlıyormus vücudumuza

1-Antioksidan ve Antienflamatuvar Etki

Vücudumuzda hücresel hasarlara sebep olan serbest radikaller ile mücadele eden antioksidanlar kahve tohumu ekstrelerinde bulunmaktadır. . Ve oksidatif stresin sebep olduğu hastalıklara karşı antioksidan özelliği ile vücuda yardımcı olmaktadır.
2-Antikanser Etki

 Günde 3 fincan kahve tüketen kişiler de yapılan  çalışmalar karaciğer kanseri riskinin bu bireylerde daha az olduğu belirlenmiştir.

Kahvedeki kafeinin karaciğer fibrözü, sirozu ve karaciğer kanserinin gelişiminde rol oynayan dönüştürücü büyüme faktörü beta-1 (TGF-beta1) oluşumunu baskıladığı açıklamıştır.

3- Antimikrobiyal Etki

Kahvenin içerdiği kafeinin , diş çürümesine sebep olan  antimikrobiyal etkiye sahiptir.

4- Dermatolojik Etki

Kahvenin yapısındaki kafein, jel veya krem şeklinde cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Kafein cilt üzerine uygulandığında kan damarlarını genişletir ve daha zinde görünmesini sağlar ayrıca küçük kırışıklıkların görünümünde azalma sağlayarak sağlıklı bir cilt elde edilebilmekte etkilidir..

Kahve çekirdeğinde bulunan zar (silverskin)  kısmından hazırlanılan sulu ekstre,  fenolik bileşikler içermektedir ve diğer biyoaktifler ile Kaya etken maddeler ilede yaşlılığı hızlandıran oksidatif ajanlardan karşı cildi korumaktadır. Cilt sağlığında yaşlanma karşıtı olarak büyük desteği vardr.

5- Antidiyabetik Etki

Kahvenin insülin direnci ve bozulmuş glikoz toleransı üzerinde olumlu etkileri olduğu ayrıca diyabet riskini ortadan kaldırdığı araştırmalar sonucu belirlenmiştir.

6- Kardiyovasküler Etki

Kahve içenlerde kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkileri oldukçayüksektir, kardiyovasküler mortalite, koroner kalp hastalığı ve inme durumlarına oldukça fayda sağlamaktaır. Faydalı etkisinden yararlanmak için kahve tüketimini abartmak doğru değilidr.

7- Obezite Üzerine Etki

Kafein ve klorojenik asit gibi kahve bileşenleri günlük 3-4 bardak kahve tüketimi günlük alınan enerji miktarını düşürmektedir. Kiloyu ve yağ kütlesini azalttığı, tokluk hissini arttırdığı da bilinmektedir.

8- Sinir Sistemi Üzerine Etki

Kahvenin merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi vardır ve yorgunluğu giderici ve ağrı kesici etkinliğini arttırabildiği deneyimlenmiştir.

9- Karaciğer Üzerine Etki

Kahvenin yapısındaki kafein karaciğerde metabolize olmaktadır. Kahvenin karaciğer trigliseriti ile etkileşime girdiği ortaya konmuştur. Yapılan epidemiyolojik ve klinik çalışmalar; yaş, cinsiyet ve gibi faktörler değerlendirilerek kahve tüketiminin metabolik sendrom ile ters ilişkili olduğunu gözlemlenmiştir.

10-Gebelik ve emzirme

Hamile kadınların kahve tüketiminin günlük  200 mg’ın altında olması bebek ve anne için risk oluşturmadığı Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Kongresi’nde, rapor edilmiştir.

Sağlığımız için çok faydası olan ve kültürümüzde kahve içmenin önemli bir yeri olması beni kahve ile daha çok çalışmaya itti canım arkadaşlarım, Artık sizler gönül rahatlığı ile önereceğim ve spordan önce içerek metabolizmanızı hızlandıracak ve yağ yakımını en yüksek seviyeye çıkaracak Seher Akgül Fit Consept Tarçınlı Kahvemiz var ,üretimiz başladı ve yakında da satışa sunulacak canım arkadaşlarım.

Detaylı bilgileri ilerleyen zamanlarda sizlere duyuracağım.

 

(Visited 68 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..