Kalorisi Düşük Besinlerdeki Şeker Miktarları

Herkese merhabalar canım arkadaşlarım, Kalorisi düşük besinler tabi ki var ama  hiç bir besin kalorisiz değildir; Şeker değeri düşük olan besinler vardır.

Şekersiz besinler de düşük kalorili ve sağlıklıdır. Fakat gıdalardaki kalori miktarını sadece şeker belirlemez.. Bazı gıdalar şekersiz olsa bile yağ içeriği yüksek olabilmekte ve  yüksek miktarda yağ içerebilmekte ve yüksek kalorili olabilmektedir.

Sağlıklı bir beslenme planlarında amaç düşük kalorili beslenmek yerine her besin grubundan doğru porsiyonlarda tüketerek süreci yönetmek olmalıdır.. Zayıflamak için uygulanılan diyetlerde düşük kalorili besinler bize çok yardımcı olur.

Ancak dikkat etmeliyiz ki her düşük kalorili besin sağlıklı değildir; buna örnek olarak şekersiz kola çok düşük kalorili olsa da sağlıksızdır.

Diyetlerinizde şeker tüketimini azaltmak için şekersiz paketli ürünleri kesinlikle tüketmemelisiniz. Son zamanlarda ilgi gören unsuz, şekersiz kekler gibi ürünleri tercih etmemek sağlığınız için önemlidir. Bu ürünlerde ne kadar şeker vs yoksa da bol miktarda yağ bulunmakta dolayısıyla kalori içeriği çok fazladır. Bu nedenle etiketleri okumadan alışveriş yapmamalı. İleride oluşabilecek hipertansiyon, diyabet, obezite gibi sağlık sorunlarından kendiniz koruyabileceksiniz.

Evet canım arkadaşlarım şekersiz diye bol bol tükettiğiniz meyveler lif ve vitaminler gibi vücudumuzun olmazsa olmaz besinleri içerse de içerdikleri şeker nedeniyle kontrollü tüketilmelerinde fayda var.

Sizlere kısaca şeker içeriği en düşük olan meyvelerden listeledik ,yaz aylarında tüketirken dikkat edin.

Limon ve lime
Ekşi tadı bize şeker oranının düşüklüğünü gösterse de, C vitamini açısından çok zengin meyveler. Limon ve lime başına 1 veya 2 gramdan fazla şeker bulunmuyor suyunuzun içerisine dilimleyerek rahatça tüketin.

Ahududu
Bir kase ahududu da 5 gram (1 çay kaşığı kadar) şeker bulunur. Zengin lif içeriği çok sağlıklıdır ve tok tutar.

Çilek 
1 kase çilekte 7 gram şeker bulunuyor. Bu miktarda çilekle günlük C vitamini ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Böğürtlen
Böğürtlende de kase başına yaklaşık 7 gram şeker vardır ayrıca çok zengin bir lif kaynağı ve antioksidandır.

Kivi
Her bir kivide yaklaşık 6 gram şeker bulunuyor. C vitamini yönünden çok zengin.

Greyfurt
Orta boy bir greyfurtun yarısında 9 gram şeker bulunur.

Avokado
Mucize meyvedir, avokado, Olgun bir avokadoda yalnızca 1 gram şeker bulunmaktadır.

Karpuz
Çok sevdiğimiz karpuz meyvesinde bir dilimde 10 gram şeker bulunuyor.

Portakal
Orta boy bir portakal da 12 gram kadar şeker bulunmaktadır.

Şeftali
Orta boy bir şeftali 13 gramdan daha az şeker içermektedir.

Sağlıklı ve Mutlu Olun

(Visited 48 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..