Karaciğer Yağlanması Nasıl Anlaşılır?

Merhaba canım arkadaşlarım Karaciğerinizde yağlanma varmı nasıl anlarım diye merak ediyorsanız yazımı okumaya devam edin.
Karaciğer yağlanması belirtisi olmayan bir durum Veçağın hastalığı olarak bilinen karaciğer yağlanmasına  İşlenmiş ve birçok katkı maddesi içeren hazır besinler, glukoz şurubunun, früktozun yaygın kullanılması, fastfood, hareketsizlik, obezite sebep olnaktadır .

YORGUNLUK, HALSİZLİK, DOLGUNLUK HİSSİ
Karaciğerde yağlanmanın artmasıyla  bazı belirtiler ortayaçıkmaktadır.

Karaciğerde yağlanma ilerleyip iltihaplanmaya ve karaciğerde sertleşmeye yol açarsa kişide önce yorgunluk ve halsizlik, sağ karın bölgesinde dolgunluk hissi ardından da belirgin siroz bulguları kendini göstermeye başloyor.

Karaciğer yağlanması ilerleyen kişiler; obezite, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet hastaları olmaktalar ve bu kişilerin neredeyse yüzde 80’inde karaciğer yağlanması ileri derecedevardır.

Karaciğer yağlanmasının tespiti için hem kan tahlili hem de radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Ayrıca kişide yağlanmaya yol açan insülin direnci için HOMA-IR ve açlık kan şekeri, kolesterol ve trigliserid düzeylerinin kontrol edilmesi de gereklidir.

Yağlanmanın derecesi açısından ise MR üzerinde bazı özel programlar veya tomografi son derece değerli bilgiler vermektedir.

Karaciğer Yağlanması olan kişiler neler yapmalı.

Karaciğerde yağlanma olan kişiler vücut ağırlığının yüzde 10 kadarını verecek bir diyet ve egzersiz programı uygulayarak yağlanmadan kurtulabilmekteler.

Ayrıca karbonhidrattan zengin gıdaları, fastfood ürünlerini, doymuş yağ içeren gıdaları azaltılıp Akdeniz tipi beslenmeye geçilmeli, akşam 7’den sonra yemek yemeye son verilmesi ve günde en az yarım saatlik yürüyüşler yapılması ile bu büyük oranda karaciğer yağlanmasından kurtulabilme başarısı sağlanmaktadır.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

 

(Visited 20 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..