Karbonatın Hiç Duymadığınız Kullanım Alanları

Mutfak işlerinde en büyük yardımcımız olan karbonat, ev temizliği de dahil pek çok alanda kullanılıyor. Birçok faydası olan doğal mucizelerden karbonatın birbirinden farklı kullanım alanları var. İşte bunlardan bazıları…

En doğal deodorant olacaktır sizleri ter kokusundan kurtaracaktır.

Koltuk altlarınızın ferah fresch olması yaz aylarında çok rahatlatıcıdır, bizlerde deodorantlar kullanırız. doğal bir ürün ile de bunu yapabileceğimizi bize karbonat deodorantı gösteriyor ki bir pamuğu hafif ıslatın üzerine biraz karbonat serpin ve koltuk altlarınıza sürün kötü kokuyu emdiğiniz göreceksiniz.

Gümüşlerinizi pırıl pırıl parlatır

Pırıl pırıl gümüşler çok şık görünü ve kullanımı da çok iç açıcıdır. Fakat bunu yapmak için kimyasallar tercih edenler bunun için karbonat kullanabilirsiniz. Sıcak suyun içerisine birkaç çay kaşığı karbonat karıştırın. Ardından çatal ve kaşık gibi gümüşlerinizi ya da gümüş takılarınızı suyun içerisine koyun ve bekletin. İşte bu kadar basit soğuk suyla durulayıp iyice kurulayın. Gümüşleriniz pırıl pırıl olacaktır.

Ağız kokusunu giderir mis gibi ferah his bırakır.

Ağızdaki kötü kokular çok kişinin kabusu bu kokulardan arınmak için bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat ekle  karıştır ve ağzınızı bu suyla çalkalayın ,kötü koku anında yok olacaktır. Hem sağlıklı hem doğal bu yöntemi mutlaka deneyin.

Odanın havasını temizler yemek, sigara kokularını yok eder

Yemek kokuları ,sigara kokuları çok rahatsız eder üstelik evin eşyalarına sindiği için temizlemek zor olabilir bu kokulardan kurtulmanın en pratik bir yöntemini sizlerle paylaşalım. Biraz karbonat ve birkaç damla kokusunu sevdiğiniz esansiyel yağlardan karıştırın. Ağzı açık bir kaba koyup odaya alın. Evinizin mükemmel koktuğuna şahit olacak, odanızın havası değişecek.

Sinek ısırıkları ve kızarıklıkları tedavi eder

Yaz aylarında sivrisinekler ,farklı böcekler çoğaldığından ısırıkları da artacaktır . İşte bu ısırıkları ve kaşıntısından kurtulmak için basit bir yöntem var. Karbonat ve birkaç damla suyu karıştırın. Ardından sinek ısırığı olan yere uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile temizleyin. Kaşıntınız ve acınız azalacak göreceksiniz.

Lavabolarınıza dökün pırıl pırıl olsun.

Mis gibi lavabolar kim istemez ki ama çok çabuk lekelenen lavabolarımızı temizlemede bizi bazen yorabilir ,Lavabolarımızdaki lekelere çözüm olacak bir yönetme ,Lavabonun içine bir miktar sirke dökün ve üzerine karbonat ekleyin, ovalayın. Tıkanmış ve lekelenmiş lavabonuz misler gibi olacak.

Sağlıklı ve mutlu olun.

(Visited 75 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..