KETEN TOHUMU NEDİR ve FAYDALARI NELERDİR?

KETEN TOHUMU NEDİR?

Linum Usitatissimum olan ismi türkçede keten tohumu olarak bilinir ömrü sadece 1 sene olan masmavi muhteşem çiçekler açan bir bitkidir. Yumurta şeklinde olan keten tohumları kokusuz,yağlı ve lezzetlidir.Vücudun temel besin gereksinimini yerine getirmek dışında insanın fizyolojik ve metabolik fonksiyonlarında da çok büyük faydalar sağlayan,hastaklıklardan korunmaya ve daha sağlıklı bir hayat sürdürmeye yardımcı çok fonksiyonel bir gıdadır keten tohumu.

KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Diyet için en uygun gıdadır çünkü yüksek lif içeriği sayesinde kan şekerini dengede tutar.Mideyi dolu tutar ve fazla kalori alımını engeller.

Keten tohumu içerisinde antioksidan olarak işlev yapan bol miktarda fitokimyasal madde bulunur.Buda kansere karşı korunmada ve mücadelede ana etkendir.

Lignan yönünden çok zengindir.Lignan vücuttaki hormonları dengeler.Lignan menapoz semptomlarını önler,diyabetin etkilerini azaltır.

Keten tohumlarındaki omega 3 yağ asitleri, meme, prostat ve kolon kanseri riskini azalttığı uzmanlarca kanıtlanmıştır.

İltihaplı cilt sorunlarında etkilidir, sivilce,egzama cilt sorunları gibi yaşayanlar içinde önemli bir iyileştiricidir.Keten tohumu yağı ile bu sorunu  ve ayrıca güneş yanıklarına da etkili olarak iyileştirir.

Suda çözünmeyen ,tüketildikten sonra sindirim sisteminde kalan çözünmez bir lif kaynağıdır keten tohumu,bu özelliği sayesinde bağırsakta suyu emerek düzenliliği artırmaya da yardımcı olur

Keten tohumu kullanmak için sağlık durumunuz için doktorunuzdan onay alın.Biliyorsunuzki bilinçsizce kullanılan herşey sağlığa zararlıdır.

Olgunlaşmamış keten tohumu kesinlikle kullanmamalısınz.Keten tohumu yağını ısıya maruz bırakmamalısınız.Ve kontrolsüz kullanmamalısınız.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 228 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..