Kilonuzu Korumak İçin Destek Besinler Nelerdir?

 

Merhabalar canım arkadaşlarım hep beraber kilo verme süreçlerindde birbirimize destek olmaya çalışıyoruz,çünkü biliyoruz ki kilo vernek kadar kilomuzu korumak da çok önemli.

Kilo koruma için yapmamız gereken en önemli sey sağlıklı beslenmeyi alışkanlık hatta yaşam tarzı haline getirmektir.

Bunu nasıl yaparız ?

İyi bir menü planlayarak başlayabiliriz. Menümüze et ,tahıllar,sebzeler,süt yoğurt gibi besinleri katarak oluşturmalıyız.

Düzenli egzersizlere devam ederek yada günlük yürüyüşümüzü hayatımızdan hiç çıkarmadan hareketli bir yaşam ile de koruma planımıza level atlatabiliriz

Kilomuzu korumaya çalışırken yüksek kalorili besinlere yan gözle bile bakmayacağız canım arkadaşkarım Su tüketimine extra önem vereceğiz.

İştah kontrolü sağlayan besinleri iyi öğrenip mutlaka beslenmemize dahil edeceğiz.

Bunlardan en bilindik olanı yumurta ,doygunluk hissi veren besleyici ve yüksek protein kaynağı mucizevi bir besindir.

Yumurta vücudumuzun üretemediği 9 aminoasitin tamamını içeriyor ve bu amino asitler sindirildikten sonra bağırsaklarımızdaki iştah bastırıcı hormonların salınmasını tetikliyor. Kolesterol gibi bir sorununuz yoksa mutlaka tüketin.

Doğanın nimetlerinden birde Doğal Yoğurt , düzenli tüketikdiğinde mide ve bağırsaklar olmak üzere  vücudun her bölgesine çok faydalıdır aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır.

Lifli gıdaları da tüketmenin önemi çok büyüktür. Yulaf ezmesi bu gıdaların içşnde en kolay bulunan ve en faydalı olanlarınıdır. 2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi 1 dilim ekmeğe eşittir.

Tarçını unutmuyoruz tabikii..

Kan şekerini düzenlemesi tokluk hissini artırması ile kaybı üzerinde çok etkilidir . Bu özelliği sayesinde tarçının çay şeklinde demlenmesi veya suların içinde tüketilmesi tokluk hissi artırmaya hem de ani şeker krizlerini önlemeye birebir etkilidir

Keten tohumu ise mide ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlayan bir diğer besin maddesidir  Ketene tohumu omega-3 yönünden de zengindir. Günde 1 tatlı kaşığı kadar yoğurtlarınızın içinde tüketebilirsiniz

Yağ bakımından zengin olan Badem ,ceviz gibi kuruyemişleri doğru miktarda tüketmek çok önemlidir .

Yeşil yapraklı sebzeler arasında kara lahana, lahana, ıspanak ve pazı gibi aşırı faydalı yeşillikler içerdikleri kalori ve karbonhidratlar  düşüktür ancak lif bakımından oldukça zengindirler ve bu sayede tokluk süresini uzatarak kilo vermeye ve kilo korumaya destektirler.

Baklagiller protein ve lif yönünden çok zengindirler.Fakat dirençli nişasta da  içerirler. Bakliyatların tüketiminde birçok insan bu bakliyatları sindirmekte zorlanmaktadırlar. Bakliyatların doğru şekilde pişirilip doğru bir şekilde hazırlanması çok  önemlidir..

Sirke türleri de kilo kaybı için çok faydalıdır ve Elma sirkesi en bilindik sirke türüdür. Salatalarda sos olarak kullanırız  , hatta çoğu insan elma sirkesini suyla seyreltip içer.

Yağlı balık türleri de sağlıklı ve doyurucu gıdalardır.Örneğin Somon; Sizi az bir kaloriyle saatlerce tok tutabilir. Balık çeşitlerinin hepsi  kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve çeşitli besinlerle dolu muhreşem gıdalardır.

Sağlıklı ve Mutlu Olun..

(Visited 103 times, 2 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..