Kışın Favorisi Sıcacık Lezzet KESTANE

Merhaba canım arkadaslarım bugün kış mevsimin en sevilen lezzetlerinden kestaneden bahsetmek geldi içimden.Kestanecilerden yayılan buram buram enfes kokusu,içimizi ısıtır.

Kestane çok sevilen ama çokda ihmal edilmiş bir besindir.Hakkında çokda bilgi araştırılmaz,kestane kebap,yılbaşı hindisi veya kestane şekerinden öteye geçmiyorsanız,faydalrından da biraz uzak kalıyorsunuz demektir.

Sindirim sistemini iyileştirmesinden başlayıp,bağışıklığı güçlendirmesi,kan basıncını düşürmesi,lemiklerin gücünü artırması özelliklerinden başlayarak içerdiği antioksidanlar,vitaminler ve lifler aslında beslenmemize sıkça dahil edilmesi gereken bir lezzettir canım kestane..Çok severim canım dememi hakediyor..

Kestanenin faydaları nelerdir?

-Kestane içeriğinde  fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum ve özellikle potasyum mineralleri ile B1, B2 ve C vitaminlerini bulundurmaktadır.

-Kestanenin potasyum bakımından oldukça zengindir bu nedenle, potasyum eksikliği olanlar için  iyi bir tamamlayıcısıdır.

-Kolesterolü düşürür, kalp damar hastalıklarından korur.

-Kestane Kan basıncını düzenler, kan dolaşımını hızlandırır.

-İshali önler bagırsak florasını düzenler.

-Unutkanlığı giderir,zihni açar.

Kestane nasıl tüketilmeliyiz?

Canım arkdaşlarım kestane tüketimini herkes genellikle yemeler doyamaz.Önünde buluna 1 kg kestanede olsa yiyip bitirmek isteyebilir. Ama bilmeliyiz ki 1 porsiyon kestane iki veya üç adet  orta boy kestanedir ve bir dilim ekmekle eşdeğerdir.

Çok faydalı olan kestanenin protein ve yağ miktarı düşüktür ama bunun tersine içerdiği karbonhidrat miktarı oldukça fazladır. Bu nedenle karbonhidrat alımında dikkat edilmesi gerekli olduğunu bilir ve kesatnedeki yediğimiz karbonhidrat miktarını da hesaplayarak yemeliyiz.

Fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı oldukça önemli bir besin olan kestane, haşlanarak, ara öğünlerinizde de üç veya dört adet şeklinde tüketilmelidir. hemen söyliyelim bir kase yani 15 adet orta boy kestane 350 kaloridir.

Kestane severler faydalarını artık göz ardı etmeyin ve kalori hesabını da unutmadan kestaneleri tüketin.

 

(Visited 169 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..