Korona Virüsü ve Bağışıklık Sistemimiz

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Onaylanarak Küresel salgın ilan edildi Korona virüsün yarattığı hastalık.Bu hastalık daha ilerlemeden durdurulmasını diliyorum Hepimizin görevi çok büyük canım arkadaşlarım.Kimse bana birşey olmaz demesin kurallara mutlaka uysun ve maskesiz asla dolaşmasın.

Bu güne kadar banal görülebilen yılların el hijyeninde katkısı çok olan kolonyanızın en kalitelisini yanınızdan ayırmayın.Dezeftan da kullanabilirsiniz.Bağışıklık sisteminiz kuvvetli tutun ,beslenmenize önem verin,sağlıklı beslenin ve doğal gıda takviyeleri alın.

Beslenme biçimi bağışıklık sistemimi güçlü tutmak salgından korunmak için çok önemli.Zaten hep böyle beslenmek ise vücudumuzu bu gibi durumlara hazır bulunduracaktır.

Doğal ve temiz beslenmek önceliğimiz olmalıdır,Alkol,şeker,paketli gıdalar bağışıklık sistemini baskılar.Bu tarz kötü gıdalardan uzak olduğumuzda zaten sağlıklı beslenmiş oluruz.

Yapılan araştırmalarda kış aylarında grip ve türünde hastalıkların çoğalmasının nedeni D vitaminin düzelerinin azalmasının çok etkili olduğunu göstermiştir.D vitamini solunum sistemi enfeksiyonlarında bağışıklık sistemini aktif hale getirerek olumlu etkiler göstermektedir.Aynı şekilde Cvitamini de hastalıkları önlemede büyük etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Düşük D vit. seviyeleriniz kontrol ettirin ve yükseltmek için destek alın doktorlarınızdan canım arkadaşlarım.C vitaminiise bol bol vücudunuza doğal şekilde tüketerek yükleyin.Birçok besin de günlük dozumuzu almamız için yeterli aslında, turunçgiller, kivi, yeşil biber en zengin C vitamini kaynaklarındandır.

Beta Glukan vücudumuzun karşılaştığı enfeksiyonlara karşı savunma sağlar .Tamda bu dönemlerde en ciddiye alınacak bir besin dir. V e en çok Yulaf ,Mantar ve arpada bulunur.

Beslenmenizde bu besinlere mutlaka yer verin ,kahvaltılarınızda yulafı,çorba ve yemeklerinizde mantarive arpayı kullanın.

Güçlü bir antioksidan olan Beta karoten, evet A vitamini, güçlü bir bağışıklık için çok önemlidir. Tamda korona döneminde Akciğeri koruyucu fonksiyonları ile çok önemlidir. Beta karoten yöünden zengin bir kaç besin hatırlatayım sizlere Turuncu besinler; havuç, tatlı patates, tatlı kabak (bal kabağı), kayısı hatta karnabahar brokoli lahana

Bu dönemde özellikle; zencefil, zerdeçal, biberiye, kekik, sarımsak ve soğan virüslere karşı savunmada çok etkilidirler. yemeklerimizde baharat olarak kullanabiliriz hatta çayını hazırlayarak tüketebiliriz.

Korondan korunmak bağışıklık sistemizi güçlü tumak için beslenmeden bahsettik fakat uyku düzenimimizin de önemini bilmemiz gerekmektedir.İyi bir uyku düzenimiz yoksa eksik dbir uyku ile iyi dinlenememekle riski artırırız.Unutmayalım ki yeterli ve kaliteli bir uyku bağışılık sistemimiz için çok önemlidir.

Az hareketli alyuvarlarımızı da harekete geçirerek virüsle karşılaşıldığında daha aktif savunma yapmalarınıda sağlamamız gerekmektedir.Bunu nasıl yaparız Tabi kii egzersiz ile günlük düzenli yürüyüş bile yeterli olacaktır.

Ve en önemlisi arkadaşlarım artık evde kalmak! Ne kendinizi ne başkalarını riske atmamalıyız.

 

(Visited 115 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..