Limon Mucizesi Faydalarını Herkes İyi Öğrenmeli

Merhaba canım arkdaşlarım bugün mutfaklarımızın vazgeçilmezi Limon dan bahsedeceğim sizlere Yüksek oranda C vitamini içeren doğal bir antibiyotik olan limon, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırır ve  bağışıklık sistemini güçlendirir.

Birçok farklı şekilde tüketilebildiğimiz limonu dilimleyerek yenebilir, suyu sıkılarak içilebilir veya limonata yapılabilir, yiyeceklere garnitür olarak eklenebilir, kabuğundan şekerleme yapılabilir, ya da suyu ve kabuğu yemek yaparken kullanılabilir.

Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri listesine göre çeyrek fincan limon suyu, günlük ihtiyacımız olan C vitamininin yüzde 31’ini, folik asit ihtiyacımızın yüzde 3’ünü ve potasyum ihtiyacımızın yüzde 2’sini karşılıyor. Ayrıca yalnızca 13 kalori. Bütün bir çiğ limon ise 22 kalori ve günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 139’unu karşılamaktadır.

LİMONUN SAĞLIĞIMIZA YARARLARI
C vitamininin bağışıklık için önemli bir rol oynar, aynı zamanda vücudumuzdaki serbest radikallerin etkisizleştirilmesine yardımcıdır. Bilim insanlarına göre C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikliyor ve bağışıklık hücrelerinin bütünlüğünü koruyor. C vitamini aynı zamanda virüs önleyici madde üreten lökositlerin korunmasına da yardımcı oluyor.

Limon içeriğideki Folik asidin beyin kanamasını önlediği, aynı zamanda homosistein seviyelerini düşürerek kardiyovasküler sağlığa yardımcı olduğu bilinmektedir. C vitamininin kalp sağlığına faydalı olmasının, serbest radikallere karşı koruma sağlayan antioksidanlardan kaynaklandığını söylüyor.

Sarı ve yeşil limonda lime veya misket limonu diğer bütün meyvelerden çok daha fazla sitrik asit bulunduğundan bu iki besin, böbrek taşı düşüren kişiler için son derece faydalı.

Hamile sağlığında nöral tüp defektlerinin önlenebilmesi için folik asidin çok önemli bir rol oynamaktadır. Her ne kadar doğum öncesi vitaminlerde folik asit bulunsa da işlenmemiş gıdalar yoluyla almak vücudun folik asidi daha kolay emmesini sağlar.

Limon, limon kabuğu ve kilo kaybı , Düşük kalorisi ve yiyecek ve içecekleri kolaylıkla aromalandırması sebebiyle limon, limon suyu ve kabuğu diyet yapan kişiler arasında son derece yaygın.

Ayrıca limon kabuğunda birçok besin maddesi de bulunuyor. Kabuğu rendeleyerek salatalarınıza, tavuk ya da balık yemeklerinize katabilirsiniz.

Limon aynı zamanda meyve- sebze pürelerine ve çorbalara da katılabilir.

Limonun sağlığımıza faydaları mutlaka faydalanın canım arkadaşlarım

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

 

 

(Visited 145 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..