Magnezyum Eksikliği Nedir Belirtileri Nelerdir

Magnezyum Eksikliği Nedir

Magnezyum bir mineraldir arkadaşlarım ve vücudumuz için çok önemlidir. Ve vücudumuzda en fazla bulunan 4. mineraldir.Kalp başta olmak üzere kaslarımız ve böbreklerimiz için kemik ve diş yapımızın korunması için vücudumuzun magnezyum mineraline çok ihtiyacı vardır. Ayrıca magnezyum minerali D vitamini dengelenmesini kan şekeri dengesi içinde önemli rol oynar.

Magnezyum eksikliği; vücudumuzda bulunması gereken magnezyum mineralinin olması gerekenden daha düşük seviyede bulunmasıdır. Magnezyum eksikliği vücudumuz için ciddi sağlık sorunları oluşturur. Magnezyum mineralinin vücudumuzda kendiliğinden bulunduğunu belirtmiştik. En çok hücrelerimizde bulunur, magnezyumun en çok bulunduğu yerlerden birisi de kemiklerimizdir. Kan dolaşımı içinde magnezyum minerali bulunur ancak bunun oranı %1 kadardır.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır

 Magnezyum eksikliğini anlamak için detaylı kan, idrar ve kemik yapısının tahlili gerekir.

Magnezyum eksikliğinin en  çok görülen belirtisi; Enerji eksikliği ve halsizliktir. Kendinizi sürekli yorgun hissetme, enerji düşüklüğü magnezyum mineralinin en yaygın belirtisidir.

Kasların zayıflaması; Magnezyum eksikliği kasların güçsüzleşmesine neden olur, sık sık kramp ya da uyuşma yaşanması kasların güçsüzlüğünden kaynaklanır. Ayrıca kasların zayıflaması halsizliği de beraberinde getirir.

İştahsızlık; Magnezyum seviyesinin düşüklüğü iştah kaybına neden olur. İştahsızlık ile başlayan az beslenme magnezyum eksikliğini tetikler.

Kalp ritminin bozulması

Kişilik değişimleri ve depresyon; Magnezyum seviyesinin düşük olması ruh durumuna da etki eder. Karamsarlık, endişe, aşırı telaş gibi hislere neden olabilir. Ayrıca göğüste darlık ve stres gibi belirtiler de görülür.

Bayılma ve kasılma

Kalsiyum düşüklüğü; Magnezyum seviyesinin düşmesi kalsiyum eksikliğini de tetikler.

İnsülin direncinin artması; Magnezyum minerali besinlerden alınan karbonhidratların emiliminde etken rol alır. Eğer magnezyum bakımından eksik beslenilirse insülin direnci gibi sağlık sorunları yaşanabilir.

Baş ağrısı ve kemik zayıflığı

Magnezyum Eksikliğini Gidermek İçin Neler Gerekir

Magnezyum minerali en fazla kemikler, kaslar ve kanda bulunmaktadır. Vücudumuzda magnezyum minerali üretilmemektedir bu nedenle besinler yolu ile yada takviye desteği ile almalıyız Yoksa vücudumuzda magnezyum eksikliği görülecektir. Vücudumuzda magnezyum eksikliğini nasıl giderebilir sorusuna şöyle cevap verebiliriz. ncelikle beslenmemiz çok önemli Yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda tüketmeliyiz.

Eğer vücudunuzda magnezyum düşük seviyede ise mutlaka doktor kontrolünde destek ilaçlar kullanılmalıdır.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

 

 

(Visited 152 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..