Metabolizma Nasıl Canlandırılır?

Merhaba canım arkadaşlarım,kış aylarının vücudumuzda yarattığı etkilerden biri olan metabolizma yavaşlaması ile başa çıkmak konusunda konuşalım istedim bugün,Bunun için sizlere bir kaç önerim olacak.

Eğer vücudumuzu hiç durmadan çalışan bir makineye benzetecek olursak ,gün boyu tüketiğimiz yiyeceklerden aldığımız kalorileri enerjiye çeviren metabolizmamız zaman zaman yavaşlıyabiliyor.Ancak hızlandırmak da elimizde arkadaşlarım.Böylece hem kışın kilo alma probleminden kurtulabiliriz hemde metabolizmamız daha sağlıklı bir düzene girmiş olur.

Uykuya daha serin bir ortamda geçmek..

Bu size biraz tuhaf gelebilir dışarısı buz gibi iken sımsıcak bir ortamda uyumak gibisi varmı diyebilirsiniz.Ancak bu sıcak ortam metabolizmamızın hızını düşüren bir etken.Serin bir ortamda uyuduğumuzda ise vücudumuz kas gibi davranarak kalori yakımını destekleyen kahverengi yağ dokusunun miktarını artıracak ve metabolizma hızını artıracak..

Kahve severleri mutlu edecek bu haber,

Kafeinin metabolizma hızına olan etkisi araştırmalarla kanıtlanmıştır.Kahve keyfinizi yaparken bir yandan da metabolizmanızı hızlandırmış oluyorsunuz arkadaşlarım.Am dikkatli olun fazlası zarar  uykusuzluk,sinirlilik gibi durumlar yaşamamk için günde 3 fincan kahveden fazlasını tüketmeyin

Stressiz bir hayat ne güzel olurdu..

Stresin vücudumuza verdiği zararlar saymakla bitmez. Metabolizmamızın dengesini bozan kortizol hormonunun salgılanmasını artırması ile kan şekeri dengemiz bozulur ve canımız abur cubur gibi sağlıksız gıdalar çeker ve buda bize kilo olarak geri döner.En iyisi stresli durumlarımızı iyi yönetmeyi öğrenmek olmalı

Gece Uykusu gibisi yoktur.

Metabolizmanın düzgün çalışabilmesine etkilerden biride yedi saatlik deliksiz bir uykudur. Eğer uykunuz kaliteli değilse ve 7 saatten az ise yine kortizol hormonu salgılama seviyeniz yükselir ve metabolizmanız yavaşlar.

Fiziksel Aktivite Gençlik İksiridir.

Fiziksel aktivitenin metabolizmayı canlandırdığı hepimizin çok iyi bildiği bir gerçektir. Spor yaptığımızda kas kütlemiz artar ve yağ yakımıda hızlanır buda metabolizmamızın hızlanması demek oluyor.Spor yapmaya vaktiniz yoksa en az 30 dakikalık yürüyüşler yapmalısınız.

Baharatlı Gıdalar hem lezzet hem sağlık demektir

Baharatlar, vücut ısısını yükseltir ve yağ yakımını hızlandırır. Baharatları dilerseniz ana öğünlerinizi lezzetlendirmek için kullanabilir dilersenizde ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Acı biber,Hardal ve wasabi gibi baharatlarda bulunan madde vücudun kahverengi yağ dokusunu etkinleştirerek metabolizmayı hızlandırmaktadıR.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

 

(Visited 708 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..