Metabolizmanız Yavaş Mı İşte Hızlandırmanın 7 Yolu..

Yavaşlamış metabolizma kaderiniz değildir canım arkadaşlarım ne yaparsam yapayım olmuyor gibi cümleleri unutalım olurmu..Önce metabolizma neden yavaşlar bunu öğrenelim.

her birimiz kendimize özgü eşsiz bir biyokimyasal yapı ile doğuyoruz.Vücudumuzda trilyonlarca enerji üreten vücut işleyisimiz sağlayan mitokondri denilen enerji fabrikaları var.İşte tamda yavaş metabolizmadan bahsederken mitokondrilerimizin etkin olup olmadığından bahsediyoruz aslında.

METABOLİZMANIN YAVAŞLAMASININ NEDENLERİ

Genetik yatkınlık dışında en büyük etkenlerden biri beslenmedir. Aşırı karbonhidrat gıdalar enerji fabrikalarımıza yük bindirir ve hasar başlar, aynı zamanda kalori açığı aşırı olursa vücut kıtlık algılayıp metabolizmayı yavaşlatır. Doğru beslenmek, çevresel toksinlerden kaçınmak, stresle başa çıkmak önemlidir.

Mitokondrilerimizin Sayısını ve İşlevlerini Artıracak 7 Adım..

1- Sağlıklı Yağ Tüketmeye Özen Gösterin.

Mitokondrilerimizin tercih edeceği sağlıklı yağlardan Avokado, kuruyemiş ve tohumlar, deniz balıkları, hindistan cevizi sayabiliriz. 

2-Renkli Yiyecekler Harikadır..

Antioksidan yönünden zengin olan renkli sebzeleri bolca tüketmek mitokondriler için çok önemlidir.

3- 3 Beyazdan Uzak Durun.Şeker ,Tuz ve Un

Çabuk emilebilen karbonhidratlar tüm sistemimizi tahrip eden etkenlerdir.Yüksek karbonhidratlı yiyecekler mitokondriler üzerinde ço büyük baskı yaratırlar.

4-Kalori Hesaplamayı Bırakın..

Mitokondriler için miktarlardan daha çok kaliteli beslenme önemlidir.Vücudunuzu kıtlık moduna sokmamaya özen gösterin.

5- Sportif olun ,Hareketsizlikten Kaçının..

Mitokondrilerin işlevini ve sayısını artıran aralıklı egzersizlere ,kuvvet artırıcı egzersizler eklemek çok etkilidir.

6- Enerjinizi destekleyecek takviyeler önemlidir.

Bunları şöyle sayalım Omega-3, B-Komples vitaminler, coenzim Q10, alfa-lipoik asit, N-asetil sistein, karnitin, omega 3 yağları.

7- Uyku ,düzenli ve sağlıklı uyku

Gecede 8 saat rahat bir uyku inflamasyonu,kalp hastalıkları riskini önlemekte ayrıca bağışıklığı kuvvetlendirip beyin ve hücresel performansı yükseltmektedir.

Evet canım arkadaşlarım sonuç olarak mitokondrilerimize gereken önemi verelim ki metabolizmamız hızlansın ve sizler de sağlıklı ve fit ve çok mutlu olun.

(Visited 322 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..