Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Merhaba canım arkadaslarım Türk mutfağında vazgeçilmez olanbaharatlarımızın yanına çok faydalı birkaç baharat daha ekleyerek beslenmemizin değerini daha da yükseltebiliriz.

Bu baharatlar içeriğindeki bileşenleri sayesinde metabolizmamızı hızlandırıp kilo vermeye de yardımcı oluyor.

İşte bu faydalardan yararlanmak için sofranıza mutlaka almanız gereken baharatlar neler bakalım…

1.Karabiber

Yağ yakımında etkili olan Karabiber sindirime yardımcı ve şişkinlik problemlerini önleyen baharatlardandır. Bir tutam karabiber eklediğiniz yiyecekleriniz kan dolaşımını artırır ve metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca canım arkadaşlarım bel bölgenizde yağlanma probleminiz varsa karabiberli detokslar çok işinize yarayacaktır.

2.Kimyon

Kimyon Kabızlık gibi sindirim problemi olanların bir numaralı yardımcısıdır. Tabii sindirim düzenli olunca vücudun yağ yakımıda kolaylasacaktır. Kimyonu ister yoğurtla isterseniz yemeklerinizin içinde bolca kimyon kullanarak göbek yağlarınızı eritebilirsiniz.

3.Kırmızı biber

Kırmızı biberin içeriğindeki kapsaisin hem acı tat veriyor hem de metabolizmanızı hızlandırıyor.  Acı seviyorsanız, çok şanslısınız. Yağ yakımında en etkili olan baharatlardan dır acı kırmızı biber. Sofranızdan eksik etmeyin canım arkadaşlarım.

4.Zencefil

Zencefilin yararları saymakla bitiremeyiz ki . Muhteşem bir antioksidan, enfeksiyonlara, iltihabi hastalıklara karşı koruyucu ve metabolizma hızlandırıcı harika faydalı bir baharattır. Hem hastalıklardan kurtulmak hem de fit kalmak için zencefil kullanmaya hemen başlayın.

5.Tarçın

Zayıflamak yada fit kalmak isteyenlerin en sevdiği baharatlardan biridir tarçın.

Kan şekerini dengede tutarak açlık krizlerini önler ve göbek yağlarına karşı sizi korur. Sizlere hep önerdiğimTarçınlı Kahvemden biliyorsunuz tarçının meziyetlerini.

Hem de nefis kokusu ve tadıyla tatlı ihtiyacınızı karşılıyor. Mis kokulu tarçın yağ yakımınıza çok yardımcı olacaktır sizlere.

6.Biberiye

Biberiyeyi salataların vazgeçilmezidir taze veya kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz. Ve ister kuruister tazesi her hali yağ yakımında çok etkilidir.

Karnosik asit içeren biberiye kan şekerinizi dengeleyerek  diyetlerinizin vazgeçilmez baharatı haline geliyor.

7.Zerdeçal

İçindeki kurkumin sayesinde zerdeçal bin bir derde deva bir baharat. İltihabi hastalıkları önlüyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve tokluk hissi sağlıyor. Araştırmacılara göre diyabete karşı dahi etkili. Yemeklerinize ekleyerek veya yoğurt ile karıştırarak tüketebilir, göbek yağlarınıza veda edebilirsiniz.

8.Hardal tohumu

Hardal tohumunu  Et yemeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu sayede lezzetinide katladığınız bir lezzetle göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

9.Kekik

Metabolizmayı hızlandıran en etkili baharatlardan biridir Kekik. Et yemeklerine çok yakışan kekiği, yoğurt ile beraber de tüketebilirsiniz. Kekiği düzenli tükettiğinizde göbek bölgenizdeki değişimi siz de fark edeceksiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Olun

(Visited 79 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..