Meyve Tabaklarını Abartmayalım Olur mu?

Merhaba canım arkadaşlarım yaz meyveleri artık sofralarımızı süslemeye başladı pandeminin  evde geçirilecek olan yaz akşamlarında keyifle meyve tüketmekde dolayısıyla artacak değilmi.

Aman tabaklarımızdaki meyve miktarlarına dikkat edelim ve sakın sakın abartmayalım.

Nedenini hemen söylüyorum canım arkadaşlarım; aşırı meyve tüketimi bel bölgenizin yağlanmasına neden olmasının yanı sıra, karaciğer ve pankreas yağlanmalarına yol açarak bağışıklık sistemimizi de tehlikeye atacaktır.İşte bu nedenle meyve tabaklarımızı Abartmayalım.

Karpuz severler 4 küçük üçgen dilimi aşmayın!
Soğuk ve sulu meyveler meyvelerden karpuz tüketiminde kendinizi durdurmakta zorlanabilirsiz ama kişiye göre değişebilirsede günlük ortalama 2-3 porsiyon kadar karpuz tüketimini sağladığımızda, günlük C vitamini ihtiyacımızın çoğunluğunu karşılanmaktadır.

Karpuzun 1 porsiyonu (200 gram) 4 küçük üçgen dilimdir.

Kayısı 4 taneyi aşmayalım.
Kayısı, yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini artırarak sindirimi destekleyicidir. A vitamini, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum ve potasyum minerallerinin de iyi bir kaynağıdır.

4 adet kayısı tüketildiğinde, 1 porsiyon kayısı tüketilmiş olur. 4 adet kayısı 120 gramdır.

Mürdüm eriği  4 tanesi yeterli

Mürdüm eriği, antioksidan özelliği sayesinde; bağışıklık sistemini güçlendirici, kolesterolü ve tansiyonu dengeleyici etki göstermektedir.

Düşük glisemik indeksli bir meyve olduğundan, ani kan şekeri artışlarını önlemeye yardımcıdır.

Şeftali yerken 1 taneyi aşmayın

Şeftali, besin değeri ve lif içeriği bakımından zengin bir meyvedir ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Böbrek sorunu olmayan sağlıklı kişilerin  bir porsiyonda 1 orta boy (150 gram) şeftaliyi seçerek tüketmeleri tavsiye edilir.

Kiraz  12 taneyi aşmayın

Kirazı mevsiminde günde 12 adet tüketmek vücuttaki oksidatif stresi ve iltihaplanmayı azaltarak; tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve kansere karşı koruyucu etki gösterir.

Dut 10 taneden fazlasını yemeyin.

Sağlık açısından birçok faydası olsa bile şeker içeriği yüksek bir meyve olmasından dolayı tüketiminde dikkati elden bırakmamalısınız

1 porsiyon dut meyvesi, 10 adet büyük boy dut meyvesine eş değerdir. 10 adet büyük boy dut meyvesi ise 75 gramdır.

Kavun 6 küçük üçgen dilimi aşmayın

Soğuk yaz meyvelerinin bir diğer gözdesi olan kavun meyvesi. Günlük 2-3 porsiyon kavun tüketimi kişiye göre farklılık göstermekle birlikte, günlük C vitamini ihtiyacını yüksek oranda karşılar.

Evet birkaç meyve ile örnekleme yaparak meyve tabaklarımızın nasıl olması gerektiği hakkında biraz bilgi vermek istedim arkadaşlar. Tabiki günlük meyve tüketimi, yaşa, cinsiyete, kiloya, boya, kişilerin hareketlilik düzeylerine ve enerji ihtiyaçlarına göre değişmektedir.

Yazmeyvelerindenbol bol alıp bir oturuşta hepsinden yemek karaciğeri ve bel bölgesini yağlandırır.

Bağışıklığımız güçlendimek için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarız dolayısıyla tüketeceğimiz meyveleri her defasında farklı meyve olarak değiştirerek kontrollü yememizde çok fayda var.

Sağlıklı ve mutlu olun.

 

(Visited 64 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..