Mineraller Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Merhaba sevgili arkadaşlarım mineraller vücudumuzda ki tüm fonksiyonların çalışması için en gerekli maddelerden biridir. İnsan vücudunda farklı görevleri olan mineraller vardır. Mineralleri tükettiğimiz besinler sayesinde vücudumuza depolarız.

Mineraller Nelerdir?

Mineraller çok çeşitlidir. İnsan vücudu için en önemli olanlar kalsiyum, demir, selenyum, bakır, çinko, sodyum, iyot, flor, potasyum, magnezyum, fosfor, kükürt, manganez, krom olarak sayabiliriz. Bu minerallerin hepsine vücudumuz ihtiyaç duyar ve tüm bu minerallerin vücudumuz için karşılanması gerekmektedir.

Minerallerin Görevleri Nelerdir?

Mineraller, sindirim sistemimizdeyken kana karışır ve yine besinler sayesinde aldığımız vitaminlerle beraber vücudumuzun farklı bölgelerine ilerleyerek fayda sağlarlar. Kemik, kas ve dişlerin oluşumunda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde minerallerin görevleri çok önemlidir. Öte yandan hücre içi ve hücre dışı sıvı oranlarının dengede tutulmasında da görev alırlar. Enzimlerin yapı taşıdır ve enzimlerin çalışmasına yardım ederler. Ayrıca vücudun genel olarak hastalıklarla savaşmasında ve sağlıklı gelişiminde de rol oynarlar.

Mineraller Ne İşe Yarar?

Her mineralin vücudumuzdaki etkisi ve faydalı olduğu alan birbirinden çok farklıdır. Mineraller, sindirim sistemimizde iken kana karışırlar ve vücudumuzun farklı bölgelerine fayda sağlarlar. Minerallerin her birinin ayrı ayrı faydalarından bahsedecek olursak.

  • Kalsiyum Vücudumuzun iskelet yapısının düzgün gelişmesinde ayrıca diş yapısının sağlıklı gelişimine destektir.
  • Krom Kan şekeri ,İnsülin yanıtını ve şeker oranını dengeleyen mineraldir.
  • Demir İnsan gelişimine ve büyümesine yardım eder, Kan değerlerinin düzenler, hastalıklarla ve yorgunlukla savaşır.
  • İyot Beynin gelişiminde ve Zihinsel fonksiyonların işleyişinde çok etkilidir ve tiroid fonksiyonlarında rolü çok önemlidir.
  • Potasyum Tansiyonun korunmasında destektir.
  • Manganez Vücudumuzda bağ dokusunun normal şekilde oluşmasını sağlar.
  • Bakır Vücut dokusunun yeniden oluşması için gerekli olan enzimleri oluşturur.
  • Magnezyum Sinir sisteminin ve kas sisteminin sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Fosfor Böbreklerin ve kalbin düzenli çalışmasında çok etkilidir.
  • Çinko Doku onarımında önemli rol oynar ayrıca çok sayıda enzimin çalışması için gereklidir.

 

Mineral Eksikliğinde Neler Olur?

Vücudumuz ihtiyaç duyduğu kadar mineral emilimi gerçekleştiremezse mineral eksikliği görülebilir. Mineralleri vücudumuza dışardan aldığımız için eksikliği de sıkça görülebilir. Beslenmemizde yeterli mineral içeren besinler tüketmediğimizde vücudumuz hücreleri ve fonksiyonları çalıştırabilmek için yeterli enerjiyi bulamaz.

Vücudumuzda mineral eksikliğini yorgun hissetmekle, halsizlik, iştahsızlık, kramplar gibi işaretlerle anlayabiliriz. Bu durumlarda beslenme düzenimize özem göstererek ayrıca mineral takviyeleri ile mineral eksikliği oluşması engellenebilir.

Sağlıklı Ve Mutlu Olun.

(Visited 53 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..