Mucize Sebze Kabağın 6 Faydası

Canım arkadaşlarım kabak ismini duyunca yüzünüzü buruşturmayın, biliyorum seveni az ,ama sevmenizi ,tüketmenizi öneriyorum çünkü gerçekten şahane bir sebze ve vücudumuzda faydaları oldukça fazla.Mutfak kültürümüzde yer edinmiş olması ise sevindirici.Yemekleri, salatalarıni hazırlıyoruz,mezelerini yapıyoruz. İçeriğinde sayısız besleyici,onarıcı öğe ile sağlığımız üzerinde pozitif etkiler yaratan kabağın faydalarını  6 madde ile öğrenelim.

Kan şekerini düşürür

Kabak, diyabet hastalarında kan şekerini düşürme etkisine sahiptir. Düşük karbonhidrat içermesinden dolayı insülin seviyesini dengelemesi ve kan şekerinin düşmesinde etkili olduğundan diyabet hastalarına özellikle önerilmektedir. Aynı zamanda kabağın içerisindeki lifler, yemeklerden sonra rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur.

Kalp sağlığını korur

Kabak lif bakımından zengin bir yiyecek olmasından dolayı kalp sağlığını korumada önemli bir rol oynamaktadır. Pektin adı verilen ve kabakta da bulunan çözünebilir lifin kötü kolesterolü düşürdüğü araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda içerisinde bulunan potasyum da kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlamaktadır.

Göz sağlığını destekler

Göz sağlığı için en faydalı olduğu bilinen C vitamini ve beta karoten kabakta oldukça fazla bulunan iki maddedir. Kabakta bulunan bir diğer madde olan lutein ve zeaksantin, retinada birikerek görmeyi iyileştirir. Kabağın içerisinde bulunan bu maddeler katarakt gibi lens hasarına yol açan hastalıklara karşı koruma sağlar.

Kilo vermeye yardımcıdır

Zengin su içeriği ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye çalışanların diyet listelerinde bulunması önerilen bir besindir. Kabağın içerisindeki lifler tok tutmaya yardımcı olur ve açlık duygusunu azaltır. Diyet sırasında bolca kabak tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğu gibi kilo almayı da yavaşlattığı bilinmektedir.

Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur

Kabak, içerdiği yüksek su miktarı ile  bağırsak atılımını yumuşatır ve kabızlık ihtimalini azaltmaya yardımcı olur. Kabak tüketimi, iltihapların atılmasına, bağırsak enfeksiyonlarının giderilmesine, huzursuz bağırsak sendromu ve kolit ülserin engellenmesine yardımcı olur.

Kemiklerin güçlenmesinde yardımcı olur

Kabak, çevresel faktörler sebebiyle hasar görmüş omurganın yapısını güçlendirerek eklem ağrısı oluşma riskini azaltır. İçerisinde bulunan demir, magnezyum ve çinko mineralleri kemik hastalığı olan osteoporozanın (kemik erimesi) ortaya çıkma olasılığını indirir.

(Visited 101 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..