Muhteşem Özelliklere Sahip Gıdalar

Merhaba sevgili arkadaşlar bugün beslenmemizde yer alması gereken faydaları ömrümüze ömür katacak kadar önemli gıdalardan bahsedelim isterim.

Hep birlikte bakalım yörelerine göre pişirilme şekilleri de değişen bu muhteşem özelliklere sahip 7 gıda neleridir?

Taze sarımsak

Doğal Antibiyotik olarak bilinen Sarımsak mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucudur. Tansiyon ve kolestrol düşürücü özelliği ile kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özellikleri de vardır.

Sarımsaktan faydalanarak yağlarınızdan kurtulmanızda mümkün ..

Bu Kış Kilolara Veda Edin/Yedikleriniz Yağa Dönüşmeden Yakın

 

Enginar

İçeriğindeki besinler ve mineraller sayesinde Karaciğer dostu olarak bilinir. Enginar, yapılan araştırmalara göre içeriğinde  vitamin ve mineral yoğunluğu ve antitoksin özelliği ile birçok hastalıkta destek tedavi olarak faydalanılıyor. Enginarın yapraklarını sakın atmayın canım arkadaşlarım. Özellikle yaprakları çok kıymetli. Mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da biliniyor.

Bezelye

İçeriğinde A, C, B vitaminleri  ayrıca demir, potasyum, fosfor gibi mineraller vulunur Protein ve lif açısından da zengindir.Lezzetli ve Çok besleyici bir sebzedir.

Ispanak

Vücut direnciniz aertıran, bahar hastalıklarına karşı koruyucu olan içeriğinde Demir deposu olan ıspanakta ayrıca A, B, C ve E vitaminleri bulunur bunların yanı sıra magnezyum fosfor ve iyot minerallerivardır .Protein açısından da çok zengin bir sebzedir.

Kemikleri kuvvetlendirir, Diş çürümelerine karşı koruyucudur.

Taze fasulye

Mevsiminde mutlaka haftada 2 kez tüketilmesi önerilir çünkü Taze Fasulye içeriğinde Vitamin, Mineral, Antioksidan bakımından oldukça zengindir.
Kalorisi düşük ,yağ içeriği fakir olsa da taze fasulyenin lifli yapısı sindirime yardımcıdır ve kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için çok yararlı bir besindir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudumuzda ki serbest radikallerin zararlı etkilerini yok eder. Yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Brokoli

Sıkça tüketmek de çok fayda olan brokolinin içeriğinde Vitaminler, Demir, Bakır, Potasyum, ve Kalsiyum mineralleri oldukça fazla olarak bulunur. Mükemmel bir Antioksidan dır.

Bakla

Baklanın taze ve Kuru hali kullanılmaktadır. Protein ve mineraller bakımından kuru bakla daha çok tercih edilmelidir. Kuru baklanın 100 gr 25 gram protein ,60 gram karbonhidrat vardır. Ve B1, B2,B6 VE K vitaminleri ile potasyum, magnezyum mineralleri yönünden zenginidir.

Evet canım arkadaşlarım yukarda bahsettiğim besinler bulunduğunuz yörelere göre çeşitlenerek sofralarınızda yer alsın. Mutlaka yemeğini, salatasını vs. yapın ve sevdiklerinizle birlikte yiyin.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

 

(Visited 101 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..