Obezler Koronavirüsü Daha Ağır Geçiriyorlar Aman Dikkat .

Merhaba canım arkadaşlarım covit 19 un ortalıkları kasıp kavurduğu bir dönemden geçiyoruz biliyorsunuz. Umarım hepiniz çok iyisinizdir. Canım arkadaşlarım bu salgın hastalık korona virüsün en çok etkilediği kesimin obezite hastaları olduğunu öğrendiğimde sizler için çabamı daha da artırmak geldi içimden. Kimsenin obezitenin pençesine düşmesini istemiyorum. Lütfen kendinize çok dikkat edin.

Şimdi birlikte obezite nedir bakalım. Obezite sadece çok yemek yemek sebebi ile ortaya çıkan fiziksel bir sorun değil, başlı başına tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır canım arkadaşlarım.İçinde olduğumuz pandemi dönemi birçok hastalığa zemin hazırlayan obezite ile birlikte getiriği hayati risk pek çok insanı korkutuyor.

Vücut kitle endesinin yani kilo ve boy oranının 30 un üzerinde olması obezite olduğunuzun tanısıdır. Obezitenin yaşamınızı kısaltmasına izin vermeyin dostlar. Diyetisyen muayenehanesinde saptanan aktüel yaş ve gerçek metabolizma yaşı arasında görülen fark işte bu yaşamdan eksilen süredir.

Boynumuzda ,karında ,karın içerisinde ,kalpte yağ depolarının artmasıyla şişmanlık oluşmaktadır.Bu durum nedeniyle akciğerler yeterince havalanamaz ve akciğerler temizlenemez ve kanı yeterince temizleyemez. Yani solunum sistemi yetersiz çalışır.

Obez olanlar tüm bu sorunlarla savaşırken Covid-19 da bu hayati riskin çok daha fazla artmasına neden oluyor arkadaşlarım. Obezlerin vücudunda sitokinler çok fazla bulunmaktadır .Bilindiği gibi de sitokin fırtınası Covid-19’un öldürücü bir fazıdır.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yapılan araştırmanın sonucunda Covid-19 açısından hayati risk taşıyan gruplar şöyle açıklanmıştır.

1. Erkekler
2. 65 yaş üstü
3. Obezite
4. Kronik akciğer hastalıkları
5. Kalp hastalıkları
6. Diyabet
7. Aktif kemoterapi görenler
8. İmmunsupresif kullanan organ nakilli hastalar

Covid-19’a yakalanan obez kişilerin, kilosu olmayan kişilere göre ölüm riski 1.5- 3 kat daha fazla. Ayrıca Covid-19’a yakalanıp yoğun bakıma tedavisi gerekirse diğer insanlara göre entübe olma olasılıkları 1.5 kat fazladır.

Eğer Entübe olmaları gerekirse diğer kişilere uygulanabilen yüz üstü postür bu hastalara uygulanamıyor. Kan sulandırıcıların bu hastalara dozu daha da artırılıyor. Çünkü ilaç dozu vücut ağırlığına göre hesaplanır. Ancak ilaç miktarı arttıkça kanama riski de artıyor. Dolayısıyla tedavi de zorlaşıyor arkadaşlarım.

Lütfen Obezite durumuna gelmeye kadar beklemeyin eğer kilo durumunuz sizi rahatsız etmeye başladı ise hemen önleminizi gecikmeden alın. Önce uzman bir kişi ile birlikte beslenme planı hazırlayın ve düzenli yürüyüşler veya farlı egzersizler yapın, metabolizma hızlandıran kürler ,yağ yakımı artıran kürlerimden deneyin.

Sizleri youtube/Seherakgül kanalıma davet ediyorum orada en doğal sağlığınıza çok faydalı kürler bulacaksınız. Instagram dan da benitakip edebilirsiniz.

(Visited 12 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..