Ödem Belirtileri Nelerdir?Ödem Önlenebilir mi?

Merhaba canım arkdaşlarım Ödem nedir? sorusunun cevabını merak etmeyen yok gibidir.Diyet süreçlerimiz için destek kürler paylaşırken çokca ödem kelimesini kullanıyorum.İşte sizleri ödem hakkında bilgilendirme zamanıdır diye düşündüm.

Dokularda bulunan fazla sıvıların neden olduğu su miktarıdır.Bu su vücuttan atılamadığında oluşan şişlik durumuna Ödem denir.Özellikle ciltte olmak üzere vücudun farklı dokularında sıvı birikebilir.Gece uyku sürecinde Bacaklarımızda ki ödem vücuda dağılmaya başlar hatta yüze kadar yayılır.Sabah uyandığımızda ödemi daha çok yüz ve ellerimizde hissederiz.Gün içerisinde ödem sıvısı bacaklara inmesi ile bacaklarda şişme ödem görülür.

“Ödem nasıl atılır?” sorusuna birçok doğal yöntem ve ödem attırıcı çay tariflerinin olduğu Youtube/seherakgül kanalımı hatırlatarak çözümün doğal ürünlerle bulunabileceği şeklinde cevap verelim.

Ödem Kimlerde görülür? 

Az hareket eden, obez, diyabetik, tuzlu ve karbohidrattan zengin beslenen, depresif, gergin ruh hali ve mizaca sahip kimselerde ve menopoz dönemine yakın olan kadınlarda dolaşımın yavaşlaması, vücuttaki yağ kitlesinin su tutması ve hormonal değişiklikler  ile ödem gelişmektedir.

Ayrıca kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliğinde, bacaklarda dolaşım bozukluğu , bazı şeker , tansiyon yüksekliği  veya antiromatizmal ağrı kesici ilaçları kullanan kimselerde ödem gelişebilmektedir.

Ödem Belirtileri Nelerdir?

Ödemin Vücudun neresinde olutuğu ile ilgili farklı belirtiler gösterebilir.

  • Kalp ve akciğer zarında sıvı toplanması oluşmuş ise  nefes darlığı görülür.
  • Karın bölgesinde sıvı birikimi varsa karında şişlik, hazımsızlık
  • Ciltte ödem oluşursa cildin gerilmesi ve parlaklık artışı görülür
  • Bacaklarınızın cildinde enfeksiyona bağlı ödem oluşmuş ise sellülit gibi ciltte kızarıklık, ağrı görülür.
  • El, yüz ve bacaklarda ödem var ise o bölgede şişme ve hareketlerde zorlanma olur

Ayrıca ödem oluşan bölgelerin üzerine parmakla bastırıldığında basılan yerde geçici süre ile çukur oluşması görülebilir.

Ödem önlenebilir mi?

Ödem oluşmasını önlemek için Tuz ve karbonhidrat tüketimi azaltmak, düzenli egzersiz yapmak, aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmamak,çok etkilidir.Ayrıca ofiste veya uzun seyahatlerde 1-2 saatte bir 35-40 saniye dar alanda yürüyüş veya kol ve bacakları hareket ettirmek iyi gelecektir, ödemden şişmiş alanlara basınç uygulanmamasına dikkat edilmelidir, bu bölgeleri yaralanmadan korumak gerekir ve aşırı sıcaklardan korumak önemlidir.

Sağlıklı ve Mutlu Olun..

(Visited 231 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..