Olestra Nedir Faydalı mı Zararlı mı?

Merhaba canım arkadaşlarım Olestra içeren gıdalar olduğunu sıkça duyuyoruz..Ve merak ediyoruz nedir bu olestra?Ve hangi gıdalar içerinde olestra var?

Uzmanların sıkça uyarılarında paketli gıdalarda yüksek yağ içerenlere kaşı dikkatli olmamızı vurguluyorlar sıkça. Tüketicilerin bu gıdalara karşı uyarmaya devam etmeleri pek çok paketli ürünlerdeki gıdaların olestra içermesi nedeniyle kansere neden olabileceği bilinmektedir.

Öyle ise, Olestra nedir? Olestra içeren gıdalar nelerdir? Birlikte bakalım..

Paketlenmiş ürünlerin kalori değerini artırmadan yağın yerin kullanılan maddeye olestrol denilimektedir.Patates cipsi gibi yağ oranı yüksek olabilecek yiyecekler hazırlanırken burada yağ içeriklerinin düşürülmesi için kullanılmaktadır. Bakın canım arkadaşlarım çocuklarımızın eline verdiğimiz cipslerin nelere yol açabileceğini hatırlayalım. Bu tarz paketli gıdaların içeriğindeki olestra vitaminlerin emilimini engellediği için karın ağrısına ayrıca mide-bağırsak sorunlarına yol açabilmektedir.

Olestra yan etkileri nedeniyle 1990’ların sonunda popülerliğini kaybetti ve kullanımı büyük ölçüde sınırlandırıldı. Buna rağmen Olestra içeren ürünler hala bazı ülkelerde ki marketlerde satılmaya devam etmektedir.

İÇERİĞİNDE OLESTRA BULUNAN  GIDALAR NELERDİR?

Patates cipsi, baharatlı çerezler , krakerler gibi birçok paketli gıdada olestra bulunmaktadır.

Bu paketli gıdaların içeriğindeki yağ oranını düşürmek için kullanılmakta olan Olestra, kanser, obezite gibi önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Başta görme bozuklukları olmak üzere akciğer ve prostat kanserleri gibi ciddi ve ölümcül hastalıklara neden olduğu da uzamanlar tarafından bildirilmektedir.

Bu tarz paketli gıdalar tüketmek istediğinizde içeriğini iyi kontrol edin ve Olestra gibi yan etkisi olan maddeler kullanılıyor mu kontrol edin. fakat benim sizlere önerim her şeyin tazesini ve ev yapımı olanını tüketin daha sağlıklı ve en azından içeriğini biliyorsunuz.

(Visited 40 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..