Oruç ile metabolizmanızı Hızlandırın

Herkese merhabalar canım arkadaşlarım, Oruç ayı ramazandayız dolayısıyla bir çoğumuz oruçlu ve günlük hayatımızı oruçlu yani aç olarak geçiriyoruz. Ve bir çoğumuzun da en büyük sıkıntısı sindirim sistemimiz. Beslenme alışkanlıklarımızdan kaynaklanan sindirim sistemimizin işletim sistemi bozulmaya da çok yatkın. Ramazan ayında metabolizmamıza çok faydası olan oruç ile geçen zamanlarımızı iyi değerlendirelim canım arkadaşlarım.

Bu süreçte başlattığımız yep yeni bir beslenme planı ile tüm yaşantımızı düzene koyabiliriz. Ramazan da tuttuğumuz oruç ile sindirim sistemimiz uzun süre hareketsiz kalması ile vücudumuz detoks sürecinden geçiyor. Bu süreçde beslenmemizi kontrol altına alırsak kilo vermemiz de çok mümkün arkadaşlar.

RAMAZANDA DİYETİ

Biliyorsunuz ramazan ayında düzenli yemek yiyebiliyoruz  biri iftarda ve diğeri sahurda olmak üzere iki öğün şeklinde besleniyoruz.Eüer bu öğünlerimizde de beslenmemize dikkat etmez ise iftar için pek olmasa da sahur vakti kilo almaya yol açabilecek bir saattir. İftarında riski var tabi ki canım arkadaşlarım tüm gün aç olduğumuz için sofraya oturduğumuzda iradesizce kaşık salladığımızda kilo almayı da riske etmiş oluruz… Peki, ne yapılmalı da bu risklerden kurtulup riskleri ortadan kaldırmalıyız?

RAMAZAN İFTARDA YAPMAMIZ GEREKENLER

Her zaman peygamber efendimiz (S.a.v) efendimizin sünnetine uyarak iftarda sofraya oturduğumuzda başlangıç olarak yediğimiz çorba ile yemekler arasında 10 dakika ara olmalı (akşam namazı kılanlar namazlarını bu arayı namaz ile değerlendirmiş olurlar) bunu günümüzde uzman diyetisyenlerde üstüne basarak önermekteler. Sonrasında karbonhidratı fazla olmayan, aşırı yağlı olmayan yemeklerimizin yanında bol yeşillikli salatalar ile  iftarımızı tamamlarız yiyerek iftarımızı tamamlarız.

YÜRÜYÜŞ VEYA TERAVİH NAMAZI

Malesef pandemi döneminde olduğumuz için yürüyüşlerimizi ,teravihlere gidişlerimizi serbestçe yapamıyoruz. Ama unutmamalıyız ki harcadığımız kaloriden daha az besin alarak kalori açığa çıkararak zayıflamaya çalışmak yağlarınızdan önce kaslarınızın erimesine sebep olur. Sindirim sistemimizi daha aktif hale getirebilmek için evimizde egzersizler yapabiliriz.

SU TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ ASLA SUSUZ KALMAYIN

Ramazan ayındayız oruçluyuz yeterince su içemiyoruz demeyin lütfen iftar ile sahur arasında mutlaka iki litreye yakın su içmeliyiz. Suyu yemek yedikten hemen sonra değil biraz zaman geçirdikten sonra içmeliyiz yoksa hazımsızlık yaşayabiliriz.

BESİNLERİ METABOLİZMANIZA GÖRE TÜKETİN

Ramazanda  beslenmemizi metabolizmamıza öre ayarlamalıyız ve metabolizmamızı hızlandıracak besinleri mutlaa tüketmeliyiz. Biliyorsunuz metabolizma hızlandıracak salatalar ,içecekler paylaşıyorum sizlerle içlerinden seçerek hazırlayıp tüketebilirisniz. Metabolizma hızlandıran besinler tüketerek oruçlu olduğunuz zamanlarda vücudun enerji harcamasını sağlar ve böylece kilo vermeye yardımcı olur.

İftar Sahur Arası İçilen Güçlü Yağ Yakıcı Kahve İle 1 Ayda Göbek Yağlarını Erit Bayrama İncecik Ol!

Ramazan’da çoğumuzun en sık yapılan hatalardan biride sahura kalkmamak.Uzun süreli açlık ile tuttuğumuz orucun süresini dahada uzatmış oluruz bu şekilde bu da bizlerin sağlığımızu olumsuz etkileyebilir . Bunun sonucunda ise iftarda aşırı yeme isteği, gereğinden fazla yemeye yönlendirir; süt, yoğurt sebze, meyve gibi sağlığımızı koruyucu besinleri göz ardı edebiliriz.

YEMEYi İHMAL ETMEMEMİZ GEREKEN GIDALAR

Tam tahıllar: Tam tahıllı tahıl, tam tahıllı ekmek, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesidir.

Sebzeler: Taze meyve ve sebzeler

Protein: Süt, yoğurt, yumurta, fındık vs

Sağlıklı yağlar: Fındık, zeytinyağı ve özellikle DHA ve EPA oranı yüksek olan balık veya balık yağı..

Evet canım arkadaşlarım hem dünyamız hem dualarımız ve ibadetlerimizle güzelleştirdiğimiz gelecek hayatımız için Ramazan ayı fırsatlarla dolu.Her dinde yer verilmiş oruç ibadetinin faydaları hakkında binlerce kitaplar yazılmıştır.Bizde saymakla bitiremeyiz. Özetle, Hz. Muhammed (sav) efendimizin buyurduğu gibi,

“Oruç tutunuz ki, (madden ve mânen) sıhhat bulasınız!”

Hepinize Hayırlı Oruçlar ve Hayırlı Ramazanlar diliyorum.

(Visited 228 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..