Oruç Tutmanın Vücudumuza Faydaları

Merhabalar canım arkadaşlarım oruç tutmanın vücudumuza sağladığı faydaları konuşalım bu akşam,oruç tutmanın ya da oruç diyeti uygulamanın birçok hastalıkları önlemede önemli rolü olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Oruç tutmanın vücudu onardığını söyleyen uzmanlar ,aç kalmanın hücresel onarımı destekleyen büyüme hormonunda artış sağlamaktadır.

Müslüman toplumlarda oruç tutmak dini bir görev olarak yapılmaktadır. Ancak bu görevin faydaları artık tüm bilimsel çevrelerce vücudumuza sağladığı faydaları incelenmiş ve oruç tutmanın müslüman olmayan kesimlerde de insanlara önerilmeye başlanmıştır.

Aralıklı oruç diyetini mutlaka duymuşsunuzdur canım arkadaşlarım. Niyet farklı olsa da yapılan işlem temelde aynı. Belirli bir zaman dilimini aç geçirmek. Ve son zamanların en büyük trend diyetlerinden biri olmuştur.

Oruç tutmanın vücudumuza sağladığı faydaları kısaca özetleyelim.

Oruç tutmaya başladığımızda hücrelerimizde otofaji denilen hücrelerin parçalanarak oluşturduğu ölü hücrelerin ve işlevsiz proteinlerin dışarıya atılması gerçekleşir bu durum vücudumuz için muhteşem bir olaydır canım arkadaşlarım çünkü otofaji ne kadar çok artarsa alzhemier ve kanser riski de o kadar azalır.

Son yıllarda hızla artış gösteren tip 2 diyabet Düzensiz, sağlıksız beslenme ve hareket azlığı nedeniyle önemli derecede yaygın hale gelmiştir. ve bu durum yüksek kan şekeri seviyeleri insülin direncinin artmasına sebep olur.  Oruç, tip 2 diyabetine yakalanma riski yüksek insanlar için koruyucudur.

Oruç tutmak Oksidatif stres ve inflamasyon (iltihap) azalttığı kanıtlanmıştr. Oksidatif stress yaşlanma ile birlikte birçok kronik hastalığın sebebidir. Ayrıca inflamatuvar belirtilerini azaltan oruç bir çok hastalığın sebebi olan iltihaplara karşıda koruma sağlamaktadır.

Sağlıksız beslenme ,hareketsizlik kalp hastalıkları riskini de artırmaktadır. Oruçkalp sağlığını destekleyen HDL kolestrolünü artırarak kötü kolestrol sebeplerini düşürmektedir. Böylece kalp sağlığı korunmaktadır.

 

Ramazan ayında oruç tutarken fiziksel isteklerimizden uzaklaşmış olmamız beynimizin yapılan işlere yoğunlaşmasını sağlar. Oruçlu iken gereksiz aktivitelerle uğraşmayan vücut algılama ve öğrenmeye odaklanması arttığı için hafızamızın çalışması da kuvvetlenmektedir.

Kısaca canım arkadaşlarım oruç tutarak vücudumuzu dinlendirmek şahane bir sağlık desteği. Boşuna denilmemiştir. Oruç tut sıhhat bul..

(Visited 83 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..