Pandeminin Gölgesinde Bayram Ne Yapmalı ?

Herkese merhabalar canım arkadaşlarım bu sene ikinci ramazanımızı pandemi ile geçirdik ve bayramını da evlerimizde yalnızca ailemizle birlikte geçireceğiz. Aman sizlerde eskiler gibi nerde o eski bayramlar demeyin olur mu sağlık olsun da her şey zaman sürecinde yaşanır geçer biter.

Yaşadığımız pandemi de sevdiklerimizle bir araya gelemeyeceğiz belki hep birlikte vakit geçiremeyeceğiz , birlikte bayram sofralarında gülemeyeceğiz, el öpme, harçlık, şeker, çikolata gibi bayram denince aklımıza gelen  bu güzel şeyleri yapamayacağız, Bizler bayramlarda mezarlıktaki sevdiklerimizi bile yalnız bırakmayan onlara da bayramlaşmaya giden bir milletiz .Ah ah meğer ne kadar güzel ne harika bir özgürlüğümüz varmış
Duygusal davranmadan toplum sağlığını düşünerek kendi sağlığımıza da dikkat ederek bu günlerin geçeceğini bilelim. Hem çareler tükenmez ki . Pandemi de isek teknoloji çağındayız da ve bayram coşkusunu kaybetmemize  ve ruh sağlığımızı bozmasına izin vermeyeceğiz pandeminin.

 

Elden bir şey gelmeyeceğine ve hepimizin toplum sağlığı için kurallara uymamız gerektiğine göre duygusal değil, gerçekçi davranmalıyız. Pandemi varsa biz de başka yollar ve çareler buluruz. “Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır” ilkesinden yola çıkarak çözüm üretebiliriz.

Peki neler yapabiliriz?

1. Her bayramda olduğu gibi erkenden uyanıp bayram kahvaltımızı hazırlayalım ev halkından çocuklar varsa mutlaka onlara el öpme harçlık verme geleneğimiz öğreterek bayram sevincini hissettirelim.

2. Çağımız iletişim ,hepimizin elinde akıllı telefon çok uzaklarda olsalar da görüntülü görüşme açarak sevdiklerimiz bayramlaşabilir onların bayramlarını kutlayabiliriz.

3. Bayramların keyiflerinden biride yepyeni bayramlıklar almak bu bayram bu pek mümkün olmayacak ama gene teknolojiyi devreye sokalım ve İnternet üzerinden hediyeler alarak yakınlarımıza sürpriz yapabiliriz, özellikle çocukları sevindirebiliriz.

4.  Gıda sektöründen  yiyecek satışları devam ediyor, Baklava, tatlı, çikolata, üzerine küçük bir not ile duygularımızı anlatan hediyeler gönderebiliriz sevdiklerimize .

5. Evdeki çocuklarımızı da unutmayalım. Onlara bayramın hissiyatını geçirelim ve bayram havasını hissedebilecekleri oyunlar oynayabilir filimler izleyebilirsiniz.

6. Evet canım arkadaşlarım bu bayram da geçen seneki gibi biraz buruk geçireceğiz. Sağlık olsun diyerek moralimiz yüksek tutmalıyız ve kendimize ailemize daha fazla zaman ayırabileceğimizi unutmayalım. Ertelediğiniz ne varsa işte sırası zamanınızı güzel planlarsanız kendinizle de çok güzel ilgilenebilirsiniz.

Ramazan bayramınızı en içten ,en güzel dileklerimle kutluyorum. Yüce ALLAH c.c tuttuğunuz oruçları kabul etsin ,dualarınızı makbul etsin. Hepimize tüm milletimize sağlık ,güzellikler  versin bu korona sıkıntısından tez zamanda kurtulalım.

Sizleri çok seviyorum Allaha emanet olun. Eski günlerdeki gibi sevgiyle kucaklaştığımız bayramlara kavuşmak dileğiyle sevgiler..

(Visited 50 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..